Nowy numer 22/2020 Archiwum

Święta Jadwiga z Szopienic ma 150 lat przejdź do galerii

Wtedy zaczęła się historia tej katowickiej parafii. Co ją wyróżnia?

W miejscu, gdzie znajduje się kościół św. Jadwigi Śląskiej w Szopienicach obok siebie mieszkali Polacy, Niemy i Żydzi. Tu przenikały się różne kultury i wyznania.

A to dlatego, że w przeszłości do licznych kopalń i hut przybywali tu specjaliści z Niemiec i z Włoch, a także robotnicy z Galicji i zaboru rosyjskiego.

O wspomnianej wcześniej wielonarodowości świadczą chociażby inskrypcje na Piecie przed kościołem w językach: łacińskim, polskim i niemieckim.

Początki parafii sięgają 1868 r. kiedy do Szopienic z Mysłowic przybył ks. Konrad Ściborski. Jesienią tego samego roku udało mu się stworzyć pierwszy drewniany kościół. Obecnie na jego miejscu stoi neogotycka świątynia konsekrowana 2 maja 1902 r.

Choć dziś wielu mieszkańców Szopienic boryka się z biedą, to właśnie ta parafia ma największy w archidiecezji udział w programie pomocy syryjskim rodzinom "Rodzina Rodzinie".

Więcej o historii szopienickiej parafii, jej kościele i proboszczach piszemy w wydaniu papierowym "Gościa Katowickiego" nr 43 /28 października.

Święta Jadwiga z Szopienic ma 150 lat   Ks. proboszcz Grzegorz Krząkała w środku kościoła Joanna Juroszek /Foto Gość

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama