Nowy numer 24/2021 Archiwum

Abp Skworc: Bądźcie ziemią żyzną

Celebracja przy źródle wiary, Eucharystia oraz gry i zabawy integracyjne to elementy Archidiecezjalnego Święta Bierzmowanych. Zgromadziło w Katowicach prawie pół tysiąca młodych.

Metropolita katowicki zachęcał ich do tego, by byli odważnymi świadkami Chrystusa w swoim środowisku. Słowa te nie pozostały bez odzewu. - Duch Święty objawił w nas swoje dary i zostaliśmy uzdolnieni, by po świecie roznosić dobrą woń Chrystusa. Chcemy dzisiaj prosić Boga, by była ona intensywna i by dzięki naszemu świadectwo powiększyło się grono gorliwych uczniów Chrystusa - mówiła przedstawicielka młodzieży z Żor.

W homilii abp Skworc odniósł się do faktu, że większość spośród zgromadzonej w katedrze młodzieży rozpoczęła nowy etap edukacji. - Jesteście w nowych środowiskach. Rozpoczynacie kolejną szkołę. Pamiętajcie, aby tam też być świadkami - mówił.

Odnosząc się do odczytanej Ewangelii o ziarnie wpadającym w glebę, zachęcał młodzież do tego, by "była ziemią żyzną". - Przyjmujcie Boże słowo z sercem szlachetnym - kontynuował i zachęcał do tego, aby wołali: "Duchu Święty, przyjdź...". - Wypełniajcie zadania, które Chrystus wam wyznacza w życiu - apelował. - Losy Ewangelii są w waszych rękach - dodał po chwili.

Przed Eucharystią młodzież zapoznała się z kilkoma radami zostawionymi im przez św. Stanisława Kostkę. - Gdy oczy szeroko otworzysz, miłości wiele przymnożysz - usłyszeli. Święty zachęcał także do tego, by przyłożyli się do nauki, która "przymnaża światu mądrości" oraz do tego, by "w modlitwie przymnażali chwały Bogu".

Zgromadzona w katedrze młodzież modliła się również o umocnienie darów Ducha Świętego, które otrzymała w sakramentach wtajemniczenia chrześcijańskiego. Szczególnym momentem było zanurzenie ręki w katedralnej chrzcielnicy oraz dosypanie ziaren kadzidła na znak modlitwy do Ducha Świętego.

Młodzi mieli także okazję do spróbowania swoich sił w zabawach i grach integracyjnych na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego. Jazda na hulajnodze, wspólny taniec czy próba przeniesienia wody w worku tak, żeby się nie rozlała, okazały się dla niektórych nie lada wyzwaniem.

Archidiecezjalne Święto Bierzmowanych zostało zorganizowane po raz kolejny w katowickiej katedrze. Biorą w nim udział młodzi ludzie, którzy w ubiegłym roku katechetycznym przystąpili do sakramentu bierzmowania. Towarzyszą im katecheci, którzy razem z młodzieżą biorą udział w grach integracyjnych.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama