Nowy numer 39/2023 Archiwum

Bp Grzegorz Olszowski

Biskup pomocniczy archidiecezji katowickiej od 12 września 2018 r. Pochodzi z Mikołowa, jako zawołanie biskupie wybrał słowa: "Ad gloriam Dei Patris".

Urodził się 15 lutego 1967 r. w Mikołowie, jako syn Kazimierza Olszowskiego i Róży zd. Pawletko. Po maturze przez dwa lata studiował na Politechnice Śląskiej w Gliwicach; potem wstąpił do WŚSD w Katowicach. Święcenia prezbiteratu przyjął 13 maja 1995 r. w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach z rąk abp. Damiana Zimonia.

W latach 1995-1999 był wikariuszem w parafii św. Jadwigi Śl. w Rybniku, moderatorem rejonowym Ruchu "Światło-Życie" i służby liturgicznej w dekanacie, katechetą w I Liceum Ogólnokształcącym w Rybniku.

Kontynuował studia podyplomowe na Wydziale Teologicznym Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie w zakresie teologii praktycznej, finalizując je w 1998 roku zdobyciem stopnia licencjata. W latach 1999-2007 pełnił funkcję sekretarza i kapelana abp. Zimonia, w 2003 roku ukończył dwusemestralne Podyplomowe Studia Specjalistyczne Teologii na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. 12 czerwca 2007 r. otrzymał stopień doktora nauk teologicznych w zakresie teologii pastoralnej na podstawie rozprawy doktorskiej "Organizacja i główne kierunki działania Referatu (Wydziału) Duszpasterskiego Kurii Diecezjalnej w Katowicach w latach 1939-1985".

W latach 2007-2012 pełnił urząd kanclerza Kurii Metropolitalnej w Katowicach, a w 2012 r. mianowany został wikariuszem generalnym archidiecezji katowickiej i moderatorem Kurii Metropolitalnej, a także członkiem Komisji Głównej II Synodu Archidiecezji Katowickiej. Od 2007 r. był również członkiem Kolegium Konsultorów oraz archidiecezjalnych Rad Kapłańskiej i Duszpasterskiej. W 2010 roku został zaliczony do grona kapelanów Jego Świątobliwości.

W roku 2014 r. otrzymał nominację na proboszcza parafii pw. św. Antoniego w Rybniku. Od 1 stycznia br. pełnił także funkcję dziekana dekanatu Rybnik.

13 czerwca br. Ojciec Święty Franciszek mianował go biskupem pomocniczym katowickim ze stolicą tytularną Roga. Święcenia biskupie przyjął 12 września w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach. Na dewizę biskupią wybrał słowa: "Ad gloriam Dei Patris" (Ku chwale Boga Ojca).

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast