Nowy numer 23/2021 Archiwum

Co po nas zostanie

– To nie jest fotografia z cyklu „łapanie życia na gorąco” – zaznacza Ryszard Czernow, autor wystawy zdjęć „Obraz w kamieniu”.

W Muzeum Archidiecezjalnym w Katowicach można zwiedzać wystawę fotografii z katowickiego cmentarza żydowskiego. Ich autorem jest znany artysta fotografik, operator filmowy, adiunkt na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego Ryszard Czernow. Artysta przyznaje, że praca nad fotografiami zajęła mu kilka miesięcy. Katowicki kirkut – tak inaczej określa się cmentarz żydowski – odwiedzał o różnych porach dnia i roku. Stąd różne nasycenia barw, gra światła, zmieniające się układy cieni, a nawet widoczny na niektórych zdjęciach śnieg.

Artystyczne ujęcia kamiennych tablic zmuszają do zatrzymania się na chwilę i refleksji nad erozją doczesności. „Obraz w kamieniu” nie jest wystawą z przesłaniem o charakterze dokumentalnym; nie jest również próbą odtworzenia historii życia i odchodzenia wyznawców judaizmu na Śląsku. – To nie jest fotografia z cyklu „łapanie życia na gorąco” – wyjaśnia fotograf. – To raczej kształtowanie przestrzeni do zadumy, subiektywne przekształcanie obrazów realnej rzeczywistości. – Ryszard Czernow swoimi pracami uświadamia nam zarówno upływ czasu, jak też tworzone w wyniku jego działania abstrakcyjne formy, które we wrażliwym odbiorcy wywołują skojarzenia odnoszące się do trwania życia, choć w innym wymiarze – recenzuje „Obraz w kamieniu” Krzysztof Jurecki, krytyk, historyk i kurator sztuki. – Ważne jest pokazanie procesu nie tyle niszczenia, co zacierania się konkretnej historii, która jednak trwa i czeka na kolejny swój etap. Odczytuję ten cykl jako udaną próbę przywrócenia pamięci o katowickim kirkucie.

Na wernisażu wystawy, która miała miejsce 12 września, obecny był Włodzimierz Kac, przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Katowicach. – Gdy patrzy się na te fotografie, nasuwa się myśl, że pozostają po nas kamienie – mówił.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama