Nowy numer 29/2021 Archiwum

Świętość i... oddzielenie

Ks. prof. Artur Malina do księży: Relacja z Jezusem jest gwarancją skuteczności działania

Ks. prof. Artur Malina, biblista z Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, w konferencji skierowanej do księży z okazji Dnia Modlitw o Uświęcenie Duchowieństwa podkreślał, że skuteczną gwarancją działalności ewangelizacyjnej jest tylko relacja z Chrystusem.

Ks. Malina przypomniał, że „aby skutecznie pełnić potrójną misję powierzoną apostołom: bycia z Jezusem (koinonia), głoszenia Go (martyria) oraz służenia Bogu i ludziom (leiturgia/diakonia) należy „odejść” do Chrystusa”.

- Wykonywanie tych trzech zadań przez uczniów Jezusa jest możliwe, gdyż dzięki uświęceniu pojmowanemu jako oddzielenie, dokonane przez Niego w Duchu Świętym, mogą oni przebywać z Nim i być przez Niego wysyłani do innych - mówił ks. Malina.

Przypomniał biblijny kontekst słowa „świętość”, który w pierwszym znaczeniu przyjmuje treść „oddzielenie”. - Bez tego oddzielenia od innych, nie można być wysyłanym do tych innych. Kto należy do świata, do świata nie może być posłany - dodał.

Ks. prof. Malina rozwinął biblijne znaczenie terminu „świętość”. - Uświęcenie jest przedstawiane jako oddzielanie osób lub wyróżnianie rzeczy, które jest dokonywane przez Ducha Boga, by te osoby i rzeczy mogły zająć miejsce i podjąć działanie ściśle określone przez słowo Boże - powiedział ks. Malina.

- Słowo Stwórcy nadaje sens aktywnej obecności Ducha. Słowo to sprawia, że poruszenie Ducha ma kierunek, a wybrane części stworzenia (rzeczy) zajmują miejsce  umożliwiając im spełnianie funkcji wyznaczonych słowem Bożym – powiedział.

Na zakończenie konferencji przypomniał, że „owoce uświęcenia przez Ducha, czyli odpowiednie wykorzystanie oddzielenia dokonanego za sprawą Ducha dokonuje się tylko w łączności ze słowem Chrystusa”.

- Samo spożywanie Eucharystii nie sprawia, że ona jest lekarstwem, lecz pamięć i posłuszeństwo słowu tego, który składa dziękczynienie Ojcu, który jest Eucharystią sprawia, że ona przynosi w nas owoce - mówił ks. Malina.

Konferencja ks. Prof. Artura Maliny została wygłoszona podczas Dnia Modlitw o Uświęcenie Duchowieństwa. Modlitwa prezbiterium katowickiego ma miejsce zawsze w pierwszą sobotę września. W tym roku kapłani zgromadzili się w parafii Ducha Świętego w Siemianowicach Śląskich.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama