Reklama

    Nowy numer 12/2023 Archiwum

Poprawią komfort pasażerów?

Tablice z kamerami monitoringu, z aktualną prognozą pogody i głośnym czytaniem wyświetlanych na ekranie informacji. Takich cudów techniki przybędzie na Śląsku.

Na obszarze KZK GOP oraz gmin Tychy i Bieruń powstanie największy w kraju System Dynamicznej Informacji Pasażerskiej. Dynamiczna Informacja Pasażerska podniesie komfort i bezpieczeństwo podróżujących. Budowana infrastruktura będzie obsługiwała zarówno transport autobusowy, jak i tramwajowy oraz trolejbusowy. Do tej pory na terenie metropolii funkcjonowało około 70 tablic ITS. Wkrótce będzie ich ponad 500.

Realizacja systemu obejmie między innymi wyposażenie 462 przystanków autobusowych, tramwajowych i trolejbusowych w dwustronne elektroniczne tablice informacyjne oraz dostawę i montaż wyposażenia 170 pojazdów MZK Tychy.

Wyświetlacze ITS będą miały wbudowane kamery monitoringu, co w razie potrzeby pozwoli na szybką reakcję policji albo straży pożarnej. Poza informacjami na temat najbliższych przyjazdów i odjazdów system umożliwi przesyłanie informacji specjalnych, na przykład ostrzeżeń pogodowych, komunikatów o spóźnieniach albo odwołanych kursach. Każde z urządzeń po naciśnięciu klawisza wbudowanego w słup odczyta głośno wszystkie wyświetlające się na ekranie informacje, co jest szczególnie ważne dla osób słabowidzących i niewidomych.

Realizacją projektu zajmie się firma DYSTEN Sp. z. o. o. z Zabrza. Przedsiębiorstwo to zdobyło niedawno tytuł najlepszego producenta wyświetlaczy informacji pasażerskiej w Europie w 2018 roku. Wartość zamówienia wynosi 36,6 mln zł brutto. Zgodnie z obowiązującą umową, 75 procent kosztów kwalifikowalnych rozszerzenia systemu zostanie sfinansowane ze środków Funduszu Spójności przez Centrum Unijnych Projektów Transportowych. Przewiduje się, że rozbudowa systemu potrwa 21 miesięcy.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy