Nowy numer 42/2019 Archiwum

Będą się uczyć samorządności

Jaką rolę pełni urząd marszałkowski, co należy do kompetencji marszałka i na czym polega budżet obywatelski. Tego dowiedzą się uczniowie na lekcjach obywatelskich.

Ponad 20 szkół województwa śląskiego weźmie udział we wrześniu w lekcjach obywatelskich, organizowanych od kilku lat przez urząd marszałkowski. Celem projektu jest przekazanie młodym ludziom wiedzy o samorządności.

Według Wojciecha Saługi, marszałka województwa śląskiego, młodzi ludzie rzadziej angażują się w politykę niż ich rówieśnicy w latach 70. czy 80. XX w. Dzięki lekcjom obywatelskim uczniowie dowiedzą się, jaką rolę pełni Urząd Marszałkowski oraz co należy do kompetencji marszałka, zarządu i sejmiku. Zapoznają się również z pojęciem partycypacji społecznej czy budżetu obywatelskiego.

W ramach lekcji młodzież będzie także uczestniczyć w warsztatach tworzenia projektów ekologicznych. Na zakończenie odbędzie się finał, podczas którego zostaną wybrane najlepsze pomysły. Zwycięzcy otrzymają 2 tys. zł na zrealizowanie swojego projektu, a także dodatkowe środki do wykorzystania przez całą klasę.

Zajęcia prowadzone będą przez nauczycieli, którzy na co dzień zajmują się edukacją obywatelską także w wymiarze praktycznym.

Aby wziąć udział w projekcie, szkoła musi wysłać formularz zgłoszeniowy (o przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń) dostępny na stronie: turozmawiamy.slaskie.pl. Rekrutacja potrwa do 12 września.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL