Nowy Numer 37/2019 Archiwum

Prosto do celu

Kim był naprawdę sługa Boży kard. August Hlond? W 70. rocznicę jego śmierci ukazał się niezwykły album poświęcony pierwszemu biskupowi katowickiemu.

Ponieważ sama szczerze modlić się umiałaś, wyuczyłaś nas łatwo i dobrze pacierza, z którego po dziś dzień czerpię moc i ufność w Boga. Otwarłaś szeroko przed nami drogę do szczęścia, boś nas wychowała nie do pieszczot i wygód, lecz do hartu i pracy, i nauczyłaś nas kochać obowiązek, a powinność spełniać poważnie i ochoczo”.

Tęskniłem za Nią

Trudno wymienić wszystkie zasługi kard. Hlonda dla Kościoła na Śląsku, w Polsce i na świecie. W kontekście 700. rocznicy początków kultu maryjnego w Piekarach przywołajmy jedynie jego ogromne przywiązanie do Śląskiej Gospodyni. To z jego inicjatywy w uroczystość Wniebowzięcia NMP 15 sierpnia 1925 roku doszło do ukoronowania cudownego obrazu koronami, które ofiarował i osobiście poświęcił papież Pius XI. To do Niej udał się też zaraz po powrocie do Polski w 1945 roku, mówiąc: „Cieszę się, że mogę być u Matki Najświętszej w Piekarach, bo tęskniłem za Nią. Przyszedłem pokłonić się Jej i pomodlić się tu z Wami o błogosławieństwo dla nowych zadań”.

Wydany staraniem Instytutu Pamięci Narodowej i Stowarzyszenia Pokolenie bogato ilustrowany album jest uczczeniem postaci prymasa Hlonda w 70. rocznicę jego śmierci przypadającą w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Jego autorem jest Łukasz Kobiela.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL