Mszy św. w maryjnym sanktuarium o 10.30 przewodniczyć będzie abp Wiktor Skworc.
W niedzielę 26 sierpnia Piekary będą również świętować 700. rocznicę poświęcenia pierwszego, drewnianego kościoła dedykowanego św. Bartłomiejowi Apostołowi.
Przygotowaniem do uroczystości odpustowych będzie „triduum ku czci św. Bartłomieja”.
W piątek 24 sierpnia po Mszy św. wieczornej konferencja ks. K. Szudoka i nabożeństwo ku czci św. Bartłomieja.
W sobotę 25 sierpnia o 16.00 obchody kalwaryjskie, a po Mszy św. wieczornej modlitwa uwielbienia za 700 lat piekarskiej parafii połączona z aktem zawierzenia parafian Matce Bożej i św. Bartłomiejowi.
W niedzielę odpustową po każdej Mszy Świętej możliwość uczczenia relikwii św. Bartłomieja.
Uroczysta Suma odpustowa o 10.30, Różaniec na Kalwarii o 13.45 i nieszpory o 15.00 w bazylice. Ponadto o 17.00 koncert jubileuszowy w wykonaniu chóru Politechniki Śląskiej, orkiestry Sound of Winds i solistów.
W 1318 roku w miejscu dzisiejszej bazyliki ówczesny biskup gnieźnieński Janisław dokonał poświęcenia pierwszego kościoła dedykowanego św. Bartłomiejowi Apostołowi.
Aktem tym rozpoczęła się historia parafii, która stała się na przestrzeni wieków szczególnym miejscem kultu Matki Najświętszej. Łaski i cuda tu wypraszane sprawiły, że sława cudownej Pani z Piekar dotarła daleko poza granice Śląska i Polski.
Wieki nieustannej modlitwy i widzialne znaki Bożej ingerencji uczyniły Piekary duchową stolicą Śląska. Potwierdzali to swymi darami i przywilejami kolejni papieże, a władcy Polski przybywali tu, by prosić o błogosławieństwo.
Warto przypomnieć, że kult św. Bartłomieja w piekarskim sanktuarium nabrał nowego znaczenia w 2015 roku, kiedy to z okazji 90. rocznicy koronacji obrazu Matki Bożej Piekarskiej Stolica Apostolska przekazała parafii relikwie pierwszego stopnia św. Bartłomieja Apostoła.
Fragment kości wprost z zakrystii apostolskiej został przekazany z życzeniem, aby święty, czczony tu od wieków uczył wiernych życia ofiarnego dla Boga i drugiego człowieka. Zadanie to wpisuje się w wyraźny rys piekarskiego sanktuarium - miejsca szerzenia sprawiedliwości i miłości społecznej.
Relikwie zostały umieszczone w ołtarzu pochodzącym z drewnianej jeszcze świątyni, w kaplicy poświęconej apostołowi.