Nowy numer 3/2021 Archiwum

Barbórka uhonorowana

Święto patronki górników trafiło właśnie na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Słowa uznania należą się przede wszystkim depozytariuszom.

– To ich święto. I piękne jest to, że wszyscy depozytariusze, w tym górnicy, potrafili się tak bardzo zmobilizować. – podkreśla dr Beata Piecha van-Schagen z Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.

Gdy 21 kwietnia br. w Łaźni Łańcuszkowej w Zabrzu zaprezentowano deklarację zgody na wpisanie obchodów Barbórki na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego, liczba uczestników przerosła najśmielsze oczekiwania organizatorów. Odzew na zaproszenie organizatorów spotkania był ogromny. Przybyli wówczas depozytariusze z różnych środowisk. Wszyscy żywo zainteresowani wpisaniem Barbórki na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. – Teraz to, co zwłaszcza dla górników było czymś tradycyjnym i znaczącym, stało się ważne dla kultury całego kraju – wyjaśnia dr Beata Piecha van-Schagen. I dodaje: „Wpisanie obchodów barbórkowych na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego to wydarzenie niesłychanie dowartościowuje”.

Słowa podziękowania należą się także Urzędowi Miasta w Zabrzu za inicjatywę oraz Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu za skuteczną koordynację. To ta instytucja czuwała nad poprawnością formalną i merytoryczną wniosku.

Przypomnijmy, że jednym z sygnatariuszy wniosku był Grzegorz Tobiszowski, wiceminister energii. Dokument podpisali też Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza, a w imieniu duchowieństwa górnośląskiego abp Wiktor Skworc, metropolita katowicki, oraz bp Marian Niemiec, biskup diecezji katowickiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego.

– Pielęgnowanie tradycji, przekazywanie ich z pokolenia na pokolenie umacnia śląską tożsamość. Aby budować przyszłość, rozwijać samorządy musimy, pamiętać o naszych przodkach – mówiła po sukcesie depozytariuszy prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik. – Wpisanie Barbórki na tę prestiżową listę z pewnością zagwarantuje pamięć o górnikach, którzy przez wiele dekad ciężką pracą przyczyniali się do rozwoju całego regionu – dodała.

– Bez względu na to, które elementy Barbórki są dzisiaj bardziej popularne od innych, wszystkie trzeba traktować jako dziedzictwo tego święta, ponieważ niezmiennie jest to dzień świąteczny górników i ich najbliższych. Jest także dziedzictwem Górnego Śląska, elementem tożsamości mieszkańców regionu – podkreśla Bartłomiej Szewczyk, dyrektor Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.

Poza Barbórką na krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego znajdują się m.in. tradycje szopkarstwa krakowskiego, plecionkarstwo w Polsce, polskie tańce narodowe, bartnictwo i wyścigi kumoterek. Teraz czas, by Barbórka znalazła się na liście UNESCO.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama