Nowy numer 42/2019 Archiwum

W piątek uroczystość św. Jacka

To główny patron metropolii katowickiej. Uroczystej Mszy w samo południe przewodniczyć będzie abp Wiktor Skworc.

Eucharystia o 12.00 w archikatedrze Chrystusa Króla odprawiona będzie w intencji archidiecezji oraz instytucji, którym patronuje św. Jacek.

Święty Jacek, patron archidiecezji, jest jedynym polskim świętym, którego znaleźć można na kolumnadzie Berniniego na placu św. Piotra w Rzymie. Był pierwszym Polakiem, który wstąpił do dominikanów. Habit przyjął z rąk samego założyciela zakonu, św. Dominika. Był wielkim ewangelizatorem Słowian żyjącym i posługującym w XIII wieku.

Podczas Mszy św. zostanie ogłoszony tegoroczny laureat nagrody "Lux ex Silesia".

Nagroda jest  przyznawana od 1994 roku przez metropolitę katowickiego. Otrzymują ją osoby ze świata nauki, kultury lub sztuki związane z Górnym Śląskiem oraz z Kościołem.

Dotychczasowymi laureatami byli  m.in. prof. Jan Miodek, abp Alfons Nossol, Wojciech Kilar oraz Henryk Mikołaj Górecki. W roku 2017 nagrodę otrzymała prof. Krystyna Heska-Kwaśniewicz.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL