Reklama

    Nowy numer 13/2023 Archiwum

Nie żyje wybitny śląski aktor Bernard Krawczyk

Miał 87 lat, wystąpił m.in. w filmach: "Sól ziemi czarnej" i "Perła w koronie". Był legendą śląskiego teatru i filmu.

- Mistrz, nestor, wybitny aktor, legenda śląskiej i polskiej sceny, wielki Ślązak, przyjaciel i ceniony artysta. Z ogromnym bólem i smutkiem przyjęliśmy informację o śmierci Bernarda Krawczyka (1931-2018), naszego aktora - tak pożegnał go Teatr Śląski.

Bernard Krawczyk debiutował podczas nauki w Studium Aktorskim przy Teatrze Śląskim - w listopadzie 1952 r. Podczas 60 lat aktorskiej pracy zagrał znaczące role teatralne, telewizyjne i filmowe w sztukach W. Szekspira, W. Gombrowicza, S. Becketta czy S. Mrożka.

Za swoje kreacje otrzymał kilka Srebrnych i Złotych Masek. Do pracy zapraszali go dyrektorzy teatrów z Łodzi, Wrocławia i Warszawy, jednak nie zdecydował się na wyjazd.

Urodził się pod Częstochową, w Podłężu Szlacheckim, jednak za swoje miejsce na ziemi uważał Śląsk, a nade wszystko Mysłowice, gdzie spędził okupacyjne dzieciństwo i wczesną młodość.

Ostatnio można go było oglądać w spektaklach "Piąta strona świata", monodramie "Śmieszny staruszek" (koprodukcja z Wrocławskim Teatrem Współczesnym), "Wujek.81. Czarna ballada" oraz w najnowszej sztuce pt. "Himalaje".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy