Nowy numer 13/2024 Archiwum

IPN zaprasza w 100. rocznicę odzyskania niepodległości, Katowice, 15, 16 i 24 sierpnia

Piknik rodzinny z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę – Katowice, 15 sierpnia

Narodowy Bank Polski zaprasza na piknik rodzinny zorganizowany z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, który odbędzie się 15 sierpnia od 18.00 na Rynku w Katowicach. Katowicki oddział IPN jest partnerem wydarzenia. W trakcie pikniku będzie można zobaczyć transmisję widowiska „Wolność we krwi“. Wydarzeniem towarzyszącym będzie prezentacja wystawy „Ojcowie Niepodległości” w dniach od 14 do 16 sierpnia na katowickim Rynku. 
W programie od 18.00:

Konkursy i zabawy dla dzieci.
Występ operetkowy „Za mundurem panny sznurem”.
Pokazy sprzętu wojskowego oraz grup rekonstrukcyjnych.
Stoisko NBP (zamiana monet okolicznościowych, materiały edukacyjne, rozpoznawanie autentyczności banknotów).
Prezentacja wystawy „Ojcowie Niepodległości”.
Stoisko Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.
Kuchnia polowa (wojskowa grochówka).

20.30 transmisja widowiska „Wolność we krwi“.

 „Stalinowska geneza operacji narodowościowych w ZSRS na przykładzie Operacji Polskiej NKWD” – Katowice, 16 sierpnia

16 sierpnia, o 17.00, w Centrum Edukacyjnym IPN w Katowicach „Przystanek Historia” im. Henryka Sławika, przy ul. Św. Jana 10, odbędzie się prelekcja Ryszarda Mozgola (naczelnika OBEN IPN Katowice) „Stalinowska geneza operacji narodowościowych w ZSRS na przykładzie Operacji Polskiej NKWD”.
„Operacja polska” NKWD została przeprowadzona w latach 1937–1938 w ramach Wielkiego Terroru. To jedna z największych, a najmniej znanych zbrodni na Polakach, wynikająca z Rozkazu Ludowego Komisarza Spraw Wewnętrznych ZSRS  z dnia 11 sierpnia 1937 r., wydanego przez ówczesnego Ludowego Komisarza NKWD Nikołaja Jeżowa. Spośród miliona rodaków, którzy w wyniku traktatu ryskiego zawartego w 1921 r. między II Rzeczpospolitą a bolszewicką Rosją znaleźli się za naszą wschodnią granicą, wymordowano być może nawet 200 tysięcy osób. Przywiązani do polskości i katolicyzmu, zostali uznani za szpiegów i sabotażystów, których trzeba zlikwidować. WSTĘP WOLNY!

SBB na stulecie niepodległości – Katowice, 24 sierpnia
 Legendarny zespół polskiego rocka w unikalnym projekcie z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Muzyka i historia Katowic oraz Górnego Śląska połączona w jedno, plenerowe widowisko.  Zespół SBB sam współtworzy historię polskiej muzyki rockowej. Trójka artystów: Józef Skrzek, Apostolis Anthimos i Jerzy Piotrowski grają razem z przerwami od niemal 50 lat. Bez wątpienia należą również do największych innowatorów polskiego rocka. Nazwę SBB, początkowo tłumaczoną jako Silesian Blues Band, szybko zaczęli rozwijać na Szukaj, Burz, Buduj. Konsekwentnie więc od kilku dekad burzą i budują na nasze myślenie o muzyce. Nagrali już ponad 40 płyt, od lat 70. Koncertują na całym świecie, w 2006 roku występowali jako gość specjalny na polskich koncertach Deep Purple. Od 4 lat, po długiej przerwie, SBB występuje ponownie w oryginalnym składzie z perkusistą Jerzym Piotrowskim.

W takim też składzie usłyszymy ich na plenerowym koncercie z okazji stulecia niepodległości Polski. Najwspanialsze utwory SBB zabrzmią w wyjątkowym otoczeniu – obok historycznego budynku Sejmu Śląskiego. Towarzyszyć im będą wizualizacje oparte o archiwalne materiały prezentujące dawne Katowice. W ten sposób słuchacze podwójnie zanurzą się w historii – miasta i muzyki.  Katowicki oddział IPN jest partnerem projektu.
24 sierpnia, 19.30, Plac Sejmu Śląskiego.  Wstęp wolny!

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy