Nowy numer 09/2024 Archiwum

Modlą się i dyskutują

Dni formacyjne dziekanów odbywają się w Ośrodku Spotkań i Formacji św. Jadwigi Śląskiej w Brennej. W spotkaniu uczestniczą też katowiccy biskupi na czele z metropolitą katowickim, abp. Wiktorem Skworcem.

O strukturze, założeniach i celach drugiego roku realizacji programu duszpasterskiego "W mocy Bożego Ducha" w części formacyjnej pierwszego dnia zjazdu mówił ks. Roman Chromy, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego katowickiej kurii. W czwartek, razem z księdzem Zdzisławem Brzezinką, szefem Wydziału Duszpasterstwa Rodzin, zaprezentują duszpasterskie konsekwencje adhortacji apostolskiej "Amoris laetitia". Przypomnijmy, że 8 czerwca polscy biskupi przyjęli tzw. „Wytyczne pastoralne do adhortacji Amoris Laetitia”. Podkreślają w nich potrzebę służby narzeczonym, małżonkom i rodzinom oraz osobom żyjącym w związkach nieregularnych, wedle proponowanych przez papieża Franciszka kryteriów duszpasterskich: przyjęcie, towarzyszenie, rozeznawanie i integracja.

Modlą się i dyskutują  

Problematyka duszpasterstwa rodzin to jeden z wiodących tematów zjazdu. O tym, jak ta najmniejsza i najważniejsza komórka społeczna, a zarazem wspólnota osób, winna funkcjonować w obliczu społeczno-kulturowych przemian, mówiła dr Ewa Porada z Wydziału Duszpasterstwa Rodzin.

Jednym z zaproszonych gości był o. Paweł Adamik OP, dyrektor Dominikańskiego Centrum Informacji o Nowych Ruchach Religijnych i Sektach. W ramach studium pastoralnego z obecnymi na zjeździe dziekanami zastanawiał się, kiedy zachodzi niebezpieczeństwo przeobrażenia się wspólnoty w sektę.

Dni formacyjne to także czas dyskusji i refleksji, pracy w grupach i wspólnotowej modlitwy. Spotkanie zakończy się w czwartek, 2 sierpnia.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy