Nowy numer 15/2024 Archiwum

Na wakacje po sezonie

To dobra wiadomość dla osób, które planują urlop dopiero w październiku albo listopadzie. Jesienią ruszą nowe połączenia autobusowe na lotnisko Katowice w Pyrzowicach.

Tak zapowiadają władze Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Działająca od początku 2018 r. GZM skupia 41 miast i gmin centralnej części województwa śląskiego. Do jej zadań należy też organizacja transportu publicznego w regionie.

GZM wprowadziła m.in. wspólny cennik biletów jednorazowych komunikacji miejskiej, obowiązujący od 1 stycznia br. na terenie całej metropolii. Od 1 kwietnia obowiązuje wspólny cennik biletów okresowych, a dzieci do lat 16 podróżują za darmo.

Najnowsza kwestia komunikacyjna, jaką zajęła się metropolia, dotyczy transportu publicznego na lotnisko Katowice w Pyrzowicach. KZK GOP, w porozumieniu z GZM, ogłosił przetarg na operatora czterech metropolitalnych linii lotniskowych.

Pierwsza linia będzie prowadzić z przystanku Gliwice pl. Piastów przez przystanki: Zabrze Multikino, Bytom-Karb, Piekary Śląskie-Szarlej Kaufland, Pyrzowice Port Lotniczy. Szacowany czas przejazdu to 64-76 minut.

Trasa drugiej linii prowadzi z katowickiego dworca przez przystanki: Katowice Sokolska, Katowice Strefa Kultury, Sosnowiec Dworzec PKP, Będzin Stadion, Pyrzowice Port Lotniczy. Czas przejazdu: 54-65 minut.

Autobus na trzeciej linii nie będzie zatrzymywał się między katowickim dworcem a portem lotniczym w Pyrzowicach. Na lotnisko dojedziemy w ciągu 45-50 minut.

Ostatnia linia ma być uzupełnieniem kolei. Prowadzi od dworca PKP w Tychach poprzez przystanki: Katowice-Giszowiec Osiedle, Katowice Dworzec. Szacowany czas przejazdu: 31 -32 minuty.

Metropolitalne linie lotniskowe finansowane będą z budżetu GZM. Trwają prace nad ceną biletu, jednak - według pierwszych założeń - miałby on kosztować 14 zł, z możliwością podróżowania komunikacją miejską przez całą dobę po obszarze metropolii.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy