Nowy numer 24/2021 Archiwum

Za tydzień w Mikołowie koronacja obrazu Matki Bożej

Wizerunek w niedzielę 5 sierpnia na Mszy o 10.30 koronuje abp Wiktor Skworc. Obraz otrzyma także jasną suknię.

Wizerunek Maryi, jaki znaleźć można w mikołowskiej bazylice św. Wojciecha, jest kopią innego przedstawienia Matki Jezusa, jakie do dziś znajduje się w starym kościele w Mikołowie.

Ten obraz ma ponad 300 lat i również jest kopią bardzo znanego przedstawienia Matki Bożej Śnieżnej. Obraz znaleźć można w Rzymie, w jednej z czterech bazylik większych.

Miejsce na budowę Bazyliki Matki Boskiej Większej, jak głosi piękna legenda, wskazała sama Maryja. We śnie ukazała się ona żyjącemu w IV wieku papieżowi Liberiuszowi i poprosiła go, by w miejscu, w którym w sierpniu w Rzymie spadnie śnieg, wybudował kościół.

Tak stało się z 4 na 5 sierpnia 352 roku na rzymskim Eskwilinie.

Do tego niezwykłego zjawiska pogodowego nawiązują też korony, jakie 5 sierpnia otrzyma Matka Boża z Mikołowa. Między ich kwiatowym splotem znaleźć można płatki śniegu. Suknię Maryi zdobią kwiaty, nawiązujące do ołtarza bazyliki oraz symbolizujące matczyną miłość i troskę.

W niedzielę 5 sierpnia o 15.00 odbędą się nieszpory maryjne, a o 19.00 koncert Śląskiej Orkiestry Kameralnej i Chóru Filharmonii Śląskiej.

Czytaj także:

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama