Nowy numer 24/2021 Archiwum

Nowa jakość komunikacji miejskiej

Nie metrem, nie autobusem, ale rowerem można już wygodnie przemieszczać się po Rybniku. Miasto udostępniło 80 jednośladów czwartej generacji!

Do końca lipca zostaną uruchomione w Rybniku stacje rowerowe, którymi wygodnie podróżować będzie można z centrum do każdej dzielnicy miasta.

- Wprowadzenie roweru miejskiego jest kolejnym etapem wdrażania w Rybniku "Planu Zrównoważonej Mobilności Miejskiej", który został przyjęty w 2017 roku - mówi Piotr Kuczera, prezydent Rybnika. - Nowe drogi w mieście uwzględniają także potrzeby rowerzystów.

Oddajesz i tyle

Nowoczesne rowery, które Rybnik wprowadził na swoje ulice, nie wymagają stacji dokujących. Pojazd wystarczy zostawić na wyznaczonym parkingu i nie przejmować się nim więcej. Aby jednak wypożyczyć rower czwartej generacji niezbędny jest smartfon oraz specjalna aplikacja.

- Jesteśmy pierwszym miastem w Polsce, które wprowadza taki system wypożyczania rowerów. Pozwoli nam to na elastyczną modyfikację stacji rowerowych w zależności od częstotliwości wypożyczania roweru z danego punktu - tłumaczy Jan Fiałkowski, rybnicki oficer rowerowy. - Jeżeli z miejsca, które wyznaczyliśmy, rowery nie będą wypożyczane, możemy je szybko przenieść w inną część miasta.

Jak wypożyczyć rower?

- W całym procesie krok po kroku prowadzi nas aplikacja GeoVelo - wyjaśnia Andrzej Łotocki, dyrektor handlowy firmy GeoVelo sp. z o.o. - Przy jej pomocy znajdujemy stacje i sprawdzamy dostępność rowerów, poprzez aplikację otwieramy zamek roweru, a po zakończeniu jazdy zamykamy zamek ręcznie.

System pozwala nam też na zgłaszanie usterek, złego parkowania albo ewentualnych dewastacji rowerów.

Użytkowanie roweru można rozpocząć po zainstalowaniu aplikacji GeoVelo na smartfonie. Oto jak zrobić to krok po kroku:

1. Pobierz i zainstaluj aplikację na swoim smartfonie.
2. Aktywuj aplikację, wnieś opłatę rejestracyjną 10 zł i zasil konto.
3. Odblokuj rower za pomocą aplikacji i ruszaj!
4. Po zakończeniu jazdy odstaw rower na wyznaczone miejsce parkingowe i zablokuj zamek.
5. Pamiętaj, aby zakończyć swoją jazdę w aplikacji.

Ile kosztuje wypożyczenie roweru?

Użytkowanie roweru należy rozpocząć od pobrania aplikacji i zasilenia opłatą aktywacyjną, która wynosi 10 zł. Opłata za wypożyczenie roweru wynosi 1,50 zł za każde rozpoczęte 30 minut, nie więcej jednak niż 9 zł za pełne 24 godziny. System oferuje możliwość wykupienia trzech rodzajów abonamentów: miesięcznego za 49 zł, trzymiesięcznego za 99 zł i rocznego za 199 zł.

A TUTAJ filmik promujący rowery czwartej generacji w Rybniku.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama