Nowy numer 24/2021 Archiwum

Choć na chwilę zapomnieć o bólu

Bajkowóz, czyli wędrująca szpitalna biblioteka, zawitał do Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach.

To już 66. mobilna biblioteka w Polsce. Pomysłodawcą i ofiarodawcą jest Fundacja Serdecznik z Poznania, która już od trzech lat buduje, wyposaża i przekazuje nieodpłatnie szpitalom taki zestaw książek i narzędzi do kreatywnej pracy z dziećmi.

Bajkowozy mają kształt dwóch kolorowych kamieniczek wyposażonych w ponad sto starannie wybranych książek i szufladki wypełnione "magicznymi" gadżetami (jak pierścionek zmieniający kolory, "worek śmiechu", różowe okulary czy złoty pantofelek Kopciuszka), wyjmowane pulpity do pracy przy łóżku dziecka, a nawet teatrzyk kukiełkowy.

Kamieniczki są mobilne, zaprojektowane tak, aby nie sprawiały kłopotów przy przemieszaniu się i zmieściły się pomiędzy łóżkami szpitalnymi. Jedna z kamieniczek obraca się wokół własnej osi.

Choć na chwilę zapomnieć o bólu   Kamieniczki wyposażone zostały między innymi w duże wyciągane szuflady, które można wykorzystać do pracy bezpośrednio na łóżku chorych dzieci, miejscem na teatrzyk kukiełkowy oraz pulpity do pracy z otwartą książką JaroWilk Każdy dziecięcy odział szpitalny w Polsce może starać się o taki Bajkowóz. - Warunek jest jeden: szpital musi oddelegować do nas dwie osoby, które wezmą udział w specjalnym szkoleniu z kreatywnej pracy z książką - podkreśla J. Leciejewski. - Często osoby, które przyjeżdżają na takie szkolenie, są zdumione, jak bardzo niesamowitym narzędziem pracy z dziećmi jest książka.

Bajkowóz w Katowicach zostanie z małymi pacjentami już na stałe. Projekt został dofinansowany z pieniędzy ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Kultura Dostępna".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama