Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Zmarł ks. Stanisław Holona

Był emerytowanym proboszczem parafii Podwyższenia Krzyża Świętego i św. Anny w Gołkowicach.

Przeżył 82 lata, z czego 56 w Chrystusowym kapłaństwie. W ostatnich latach mieszkał w domu rodzinnym w Rybniku-Popielowie.

Śp. ks. Holona urodził się 5 lutego 1936 r., święcenia kapłańskie przyjął 24 czerwca 1962 r. Był m.in. kanonikiem oraz ojcem duchowym kapłanów dekanatu Niedobczyce.

Uroczystości pogrzebowe:

  • eksportacja z kaplicy cmentarnej do kościoła w Rybniku-Popielowie w poniedziałek (9 lipca) o 18.00, a dalej Msza św. i czuwanie przy trumnie,
  •  ceremonia pogrzebowa we wtorek (10 lipca) o 10.00 Rybniku-Popielowie.

Śp. ks. Stanisław urodził się 5 lutego 1936 roku w Rybniku-Popielowie jako starszy z dwojga rodzeństwa, syn Bolesława i Bronisławy zd. Ochojskiej. W 1942 roku zaczął uczęszczać do Niemieckiej Szkoły Powszechnej, a po wyzwoleniu w 1945 roku, kontynuował naukę w Szkole Podstawowej w Popielowie.

Po jej ukończeniu w 1950 roku uczył się w Liceum Ogólnokształcącym w Rybniku. Zaraz po maturze zdał egzaminy wstępne i został przyjęty na pierwszy rok studiów na Wydziale Budownictwa Przemysłowego Politechniki Śląskiej. Po ukończeniu drugiego roku na wyższej uczelni postanowił wstąpić do Śląskiego Seminarium Duchownego w Krakowie.

Święcenia diakonatu otrzymał 25 czerwca 1961 roku z rąk biskupa Herberta Bednorza, a rok później ten sam biskup udzielił mu święceń prezbiteratu w Katowicach, 24 czerwca 1962 roku.

Posługę kapłańską rozpoczął od parafii Matki Bożej Bolesnej w Rybniku, gdzie był wikariuszem od 31 sierpnia 1962 roku. Następnie posługiwał w parafiach: Świętej Jadwigi Śląskiej w Chorzowie od 31 sierpnia 1965 roku oraz Trójcy Przenajświętszej w Bielsku od 30 sierpnia 1968 roku. We wrześniu 1971 został duszpasterzem akademickim, 23 stycznia 1973 roku został mianowany notariuszem Sądu Biskupiego w Katowicach, a 20 grudnia 1974 roku obrońcą węzła małżeńskiego. Stanowisko to piastował od 15 stycznia 1975 roku przez prawie 30 lat.

Tytuł magistra teologii uzyskał 17 maja 1976 roku na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. Dnia 16 sierpnia 1977 roku objął stanowisko wikariusza-ekonoma parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny Pszowie, a 28 września stanowisko jej proboszcza (przez kolejnych prawie 17 lat). 20 marca 1986 roku został powołany na członka Rady Kapłańskiej Diecezji Katowickiej na pięcioletnią kadencję. W roku 1994 został mianowany proboszczem parafii Podwyższenia Krzyża Świętego i Świętej Anny w Gołkowicach (od 27 sierpnia). Po dziewięciu latach, 27 lipca 2003 roku został przeniesiony na emeryturę.

Po opuszczeniu gołkowickiej parafii zamieszał w rodzinnym Popielowie. Od 14 października 2003 roku - wybrany przez księży dekanatu Niedobczyce - służył im jako ojciec duchowny aż do końca swoich dni (3 kadencje). Dnia 16 listopada 2009 roku został mianowany Kanonikiem Honorowym Kapituły Metropolitalnej Katowickiej.

Zmarł 6 lipca w Popielowie.

Wieczny odpoczynek racz mu dać, Panie...

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama