Nowy numer 08/2024 Archiwum

Kat & Roman Kostrzewski nie zagra w Piekarach

Twórcy Metal Doctrine Festival wycofali się z organizacji death metalowego koncertu pod Kopcem Wyzwolenia.

Organizatorzy festiwalu wydali specjalne oświadczenie w tej sprawie na portalu społecznościowym. "Zdecydowaliśmy się wycofać z organizacji w tym roku Metal Doctrine Festiwal w Piekarach Śląskich" - czytamy.

W festiwalu, który zaplanowany był na koniec lipca, mieli wystąpić między innymi tacy wykonawcy, jak Lęk, Prosecutor, Witchfuck czy Witchmaster. Szczególne kontrowersje wzbudzał występ trashmetalowego zespołu Kat & Roman Kostrzewski, który powstał w 2004 r. po rozpadzie grupy Kat. W latach 80. i 90. grupa budziła oburzenie wśród osób wierzących bluźnierczymi tekstami. "Obejmij diabła, kler zawsze z diabłem spał. Świt jak nocny orgazm skrzy rumieńcem słońc" - to słowa z utworu "Szydercze zwierciadło" z 1997 roku.

Sam Kostrzewski w 1995 r. wydał dwukasetowe nagranie muzycznej wersji "Biblii Szatana" Antona Szandora LaVeya, a w jednym z wywiadów powiedział: "Określono mnie jako satanistę i z tym piętnem jest mi przyjemnie". Co prawda artysta przekonuje, że "satanizm Kata jest raczej intelektualny, sprowadzony do krytyki chrześcijaństwa i poszukiwania wolnego od zakazów i nakazów szczęścia", ale w twórczości zespołu nietrudno znaleźć satanistyczne i okultystyczne treści.

"Szatan, Szatan jest panem zła. W nim rozum tkwi i mądrość, mówię wam. Trzy szóstki, szóstki trzy - mój i ludzi znak. Szatan, Szatan, z nim konać, nawet żyć" - to słowa z utworu "666". Natomiast w "Devil's Child" ("Dziecko Diabła") z albumu "Metal and Hell" ("Metal i Piekło"), Kostrzewski śpiewa: "Musisz wezwać imię diabła. Wezwij jak Faust (...). Musisz wezwać dziecko diabła. Piekielny szał, dostawanie szaleństwa".

Występ kontrowersyjnego i antychrześcijańskiego wokalisty w Piekarach Śl. wzbudził zrozumiały sprzeciw osób wierzących. Zwłaszcza, że władze miasta ewidentnie nie widziały problemu w organizowanym wydarzeniu, widząc w proteście jedynie grę polityczną przed zbliżającymi się wyborami samorządowymi.

W liście otwartym do prezydent Piekar Śląskich Sławy Umińskiej-Duraj proboszczowie dekanatu piekarskiego napisali, że nie zgadzają się na promocję treści antychrześcijańskich, "jawnego zła czy wręcz kultu szatana w mieście, któremu patronuje Matka Boża Piekarska oraz w miejscu uświęconym tradycją historyczną pokoleń".

Również świeccy wyrażali sprzeciw. Wiele osób podpisało petycję w tej sprawie, powstał komitet społeczny, a także facebookowy profil "Stop Satanizmowi", na którym ponad 250 osób wyraziło sprzeciw wobec organizacji Metal Doctrine Festival 2018.

Głos zabrał także wojewoda śląski Jarosław Wieczorek oraz dyrektor katowickiego IPN Andrzej Sznajder, który przypomniał, że Kopiec Wyzwolenia figuruje w ewidencji miejsc pamięci narodowej województwa śląskiego, dlatego jest obiektem szczególnym, podlegającym ochronie prawnej. "W mojej opinii niedopuszczalne jest organizowanie koncertów. które w jakikolwiek naruszałyby powagę tego miejsca i jego historyczny i patriotyczny charakter" - napisał A. Sznajder.

Ostatecznie Metal Doctrine Festiwal 2018 w Piekarach został odwołany, choć organizatorzy w wydanym oświadczeniu wyrazili rozżalenie z tego powodu i dali wyraz własnemu poczuciu krzywdy. "W żaden sposób nie zasłużyliśmy na takie traktowanie, jakie zafundowali nam organizatorzy protestu" - napisali.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy