Nowy numer 24/2021 Archiwum

Jestem wielkim dłużnikiem oazy

Tak o swoich związkach z Ruchem Światło-Życie uczestnikom III stopnia rekolekcji ONŻ w Katowicach mówił bp Marek Szkudło.

Spotkał się z nimi w bazylice ojców franciszkanów  w Panewnikach.

- Ruch Światło-Życie nauczył mnie przede wszystkim miłości do Słowa Bożego. I troski o piękno liturgii. Czuję, że to jest jakiś szczególny dar oazy - powiedział.

Młodym, za których odprawił Mszę, mówił o zażyłych relacjach, jakie łączyły go z księżmi: Wojciechem Danielskim oraz Henrykiem Bolczykiem. U tego drugiego był wikarym.

W homilii zwrócił uwagę na piękno żywego Kościoła, w którego centrum jest Jezus Chrystus. I dodał, że największym dziś cudem jest miłość.

W rekolekcjach uczestniczą młodzi nie tylko z archidiecezji katowickiej. Są na przykład diakoni z Ukrainy: Andrzej Ficzuk i Jan Hano. Przyjechali tu jako uczestnicy.

- To już moje trzecie rekolekcje oazowe przeżywane w Polsce. Na pierwszy stopień pojechałem do Ustronia. Na „dwójce” byłem w Cieszynie. No i teraz trzeci stopień przeżywam w Katowicach - mówi dk. Ficzuk. - Rekolekcje są bardzo dynamicznie. Ciągle jesteśmy w ruchu. Spotykamy w tym czasie ciekawych ludzi,  wsłuchujemy się w ich świadectwa. Tak poznajemy żywy Kościół - dodaje.

Jestem wielkim dłużnikiem oazy   Diakoni do Polski przyjechali na prośbę abp. Mieczysława Mokrzyckiego, metropolity lwowskiego. Poprzez udział w ćwiczeniach duchownych mają zdobyć niezbędne doświadczenie do organizowania podobnych wyjazdów na Ukrainie.

– U nas oaza, można powiedzieć, że dopiero się rozwija - dodaje 24-letni diakon. Ale już w sierpniu będzie posługiwać  na rekolekcjach drugiego stopnia w swoim kraju.

Do Katowic przyjechała też Edyta Chmielewicz. Pochodzi z Bydgoszczy. - Moja obecność w Ruchu to zasługa moich rodziców - tłumaczy.

Państwo Chmielewicz do oazy należą od lat. Dziś są odpowiedzialni za Centralną Diakonię Społeczną Ruchu Światło-Życie. Edyta o Kościele mówi z dużą troską i odpowiedzialnością. W przyszłości - po zdanej w tym roku dobrze maturze - chciałaby studiować komunikację społeczną i dziennikarstwo.

Jestem wielkim dłużnikiem oazy   W sumie w rekolekcjach ONŻ III stopnia biorą udział 52 osoby. W najbliższy piątek wszyscy uczestnicy pierwszego turnusu tegorocznych rekolekcji będą przeżywać Oazowy Dzień Wspólnoty. 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama