Nowy numer 4/2021 Archiwum

Oskarżeni za oszustwa "na policjanta"

Katowicka Prokuratura Okręgowa oskarżyła sześć osób o wyłudzenie od starszych osób 290 tys. zł. Oszuści podawali się za policjantów.

Wśród oskarżonych jest 58-letni mężczyzna, który odpowiada za kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą. Akt oskarżenia prokuratura skierowała do Sądu Okręgowego w Gliwicach.

Z ustaleń śledztwa wynika, że grupa ta działała od lipca 2016 do lutego 2017 roku,  głównie na terenie województwa śląskiego. Członkowie grupy podawali się za policjantów. Informowali telefonicznie pokrzywdzonych, że pieniądze na ich bankowym koncie są zagrożone, w związku z czym należy je wypłacić i pozostawić we wskazanym miejscu.

Drugi sposób ich działania polegał na nakłonieniu swoich ofiar do udziału w rzekomych działaniach policji. Starsi ludzie byli proszeni przez telefon o pomoc w ujęciu oszustów, którzy łączyli się z nimi przez telefon chwilę wcześniej. Starsi ludzie mieli wypłacić pieniądze z banku i pozostawić je w ogólnie dostępnym miejscu. Fałszywy policjant zapewniał telefonicznie, że oszust zostanie ujęty podczas podejmowania tych pieniędzy.

W rzeczywistości pieniądze, które starsze osoby pieniądze pozostawiły we wskazanym miejscu, według prokuratury były zabierane i dzielone przez oszustów.

Pięciu oskarżonych od stycznia 2018 roku przebywa w areszcie. Prokurator dokonał też zabezpieczenia majątkowego na własności oskarżonych w łącznej kwocie ok 230 tys. złotych. Wśród zajętego mienia jest między innymi zegarek o wartości 132 tys. złotych. Trzej oskarżeni w tej sprawie byli już wcześniej karani za oszustwa.

Oskarżeni nie przyznali się do popełnienia zarzucanych im czynów, częściowo składali wyjaśnienia. Grozi im do lat 12 pozbawienia wolności.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama