Pszczyński szpital bez kontraktu z NFZ

W konkursie na leczenie w tym szpitalu wpłynęły dwie oferty. Obie zostały odrzucone przez Śląski NFZ.

20 marca 2018 r. NFZ wypowiedział umowę operatorowi Szpitala w Pszczynie - spółce Centrum Dializa. Skutkiem tego było pozbawienie opieki medycznej 108 tysięcy mieszkańców powiatu pszczyńskiego. Starosta pszczyński niezwłocznie podjął działania zmierzające do wyjaśnienia zaistniałej sytuacji. Już w dwa dni później spotkał się z dyrektorem OW NFZ. Uzyskał informację o nieprawidłowościach w prowadzeniu Szpitala przez spółkę Centrum Dializa.

Decyzją Zarządu Powiatu Pszczyńskiego i powiatów ościennych zdecydowano, że samorządowa spółka Centrum Przedsiębiorczości podejmie się prowadzenia szpitala. 17 kwietnia poinformowano OW NFZ pisemnie o gotowości przejęcia odpowiedzialności za zdrowie mieszkańców przez spółkę samorządową. Spółka zagwarantowała zatrudnienie wszystkim pracownikom zamykanego szpitala spółki Centrum Dializa od 1 lipca.

Starostwo Powiatowe w trybie pilnym przeznaczyło 5 mln złotych na prace remontowe i zakup sprzętu niezbędnego do prowadzenia szpitala. Jednocześnie rozpoczęło remont dwóch nieużytkowanych pięter szpitala.

23 maja NFZ ogłosił konkurs, w którym złożyła ofertę spółka samorządowa zależna od powiatu pszczyńskiego. W dniu 18 czerwca odbyła się wizytacja, na którą przyjechała niespotykana nigdzie w historii NFZ liczba kontrolerów - 11 osób.

Podczas kontroli okazano zarówno pomieszczenia wciąż użytkowane przez Centrum Dializa, jak również nowo wyremontowane puste oddziały przygotowane do przyjęcia pacjentów. Okazano również cały sprzęt wykazany w ofercie. Pomimo oficjalnych wezwań i informacji Centrum Dializa utrudniała wizytację, nie okazując wszystkich elementów będących w ich użytkowaniu. Okazano również Dział Farmacji i Pracownię RTG. Pracownia została uzgodniona z Inspekcją Sanitarną, a Dział Farmacji z  Wojewódzkim Inspektoratem Farmaceutycznym. W chwili obecnej w Szpitalu funkcjonują i są odebrane zarówno Apteka, jak i Pracownia RTG. Wszystkie warunki możliwe do spełnienia zostały spełnione i okazane NFZ. Pomimo tego w sposób niezrozumiały odrzucił ofertę Szpitala Publicznego samorządowego, powołując się na niezaistniałe powody.

Tym samym od 1 lipca 108 tysięcy mieszkańców Powiatu Pszczyńskiego pozostało bez opieki medycznej od 1 lipca 2018. 300 osób deklarujących chęć dalszej pracy w nowo utworzonym Szpitalu pozostaje bez pracy. Postępowanie NFZ świadczy o chęci  zamykania szpitali.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..