Nowy numer 20/2024 Archiwum

Pszczyński szpital bez kontraktu z NFZ

W konkursie na leczenie w tym szpitalu wpłynęły dwie oferty. Obie zostały odrzucone przez Śląski NFZ.

Przypomnijmy, że problemy pszczyńskiego szpitala trwają już od dłuższego czasu. 20 marca NFZ wypowiedział umowę ze spółką Centrum Dializa, która do tej pory zajmowała się leczeniem pacjentów. Jako powód podano liczne nieprawidłowości podczas różnych kontroli. Kontrakt ze spółką wygasa 30 czerwca.

W międzyczasie NFZ ogłosił konkurs na leczenie w tym szpitalu. Wpłynęły na niego dwie oferty: spółki obecnie prowadzącej szpital (Centrum Dializa) oraz powołanej przez starostwo spółki Centrum Przedsiębiorczości. Obie oferty zostały odrzucone.

- W toku postępowania konkursowego prowadzonego na leczenie szpitalne w powiecie pszczyńskim zostały odrzucone wszystkie oferty złożone przez spółkę Centrum Przedsiębiorczości - informuje Małgorzata Doros, rzecznik Śląskiego NFZ. 

- Podmiot nie spełnia warunków wymaganych w obowiązujących przepisach, w szczególności w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego. Śląski OW NFZ na chwilę obecną nie ma podstaw do zawarcia kontraktu z placówką, która nie gwarantuje pacjentom właściwej i zgodnej z przepisami opieki - dodaje M. Doros.

- Jesteśmy bardzo zaskoczeni odrzuceniem naszych wszystkich ofert, ponieważ dołożyliśmy naprawdę wielkich starań. Jesteśmy przekonani, że zrobiliśmy więcej, niż sami zakładaliśmy, że nam się uda. Pozyskaliśmy sprzęt, wyremontowaliśmy dwa piętra, pozyskaliśmy 300 pracowników, którzy chcieli dla nas pracować. Spełniliśmy wszystkie punkty, jakie trzeba było wykazać w ofercie, a z niezrozumiałych i - jak nam się wydaje - niemerytorycznych przyczyn Narodowy Fundusz Zdrowia odrzucił naszą ofertę - wyjaśnia Marcela Grzywacz - rzecznik prasowy starostwa powiatowego w Pszczynie. 

- Od 1 lipca nie ma podmiotu, który będzie świadczył usługi medyczne w szpitalu w Pszczynie, ponieważ NFZ nie przekazał na to pieniędzy - dodaje.

NFZ o hospitalizację pacjentów z Pszczyny poprosił wszystkie szpitale, które znajdują się 25 km od tej placówki.

- Śląski OW NFZ podejmie wszelkie możliwe działania, aby zapewnić pacjentom Szpitala w Pszczynie dostęp do informacji w sprawie kontynuacji leczenia. Pacjenci mogą uzyskać informację, dzwoniąc pod numer całodobowej infolinii: 801 002 903 lub w godz. 8-16 od poniedziałku do piątku pod numer: 32 735 16 00 - wyjaśnia rzecznik.

Co dalej ze szpitalem w Pszczynie? Nie wiadomo. Śląski NFZ nie wyklucza rozpisania kolejnego konkursu na leczenie w tym miejscu.

Na drugiej stronie oświadczenie starostwa w sprawie decyzji NFZ.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy