Nowy numer 42/2019 Archiwum

Ksiądz Macha bliżej ołtarzy

Komisja Historyczna przy Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych pozytywnie wypowiedziała się na temat positio o heroiczności cnót sługi Bożego.

To kolejny milowy krok w sprawie beatyfikacji ks. Jana Machy. Positio, czyli opis historii życia, zostało przygotowane pod koniec 2017 roku i przekazane przez abp. Wiktora Skworca prefektowi Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Komisja Historyczna debatowała nad nim przez kilka ostatnich miesięcy, a teraz przekazała dokumentację do dalszych prac.

- Po komisji dokumenty otrzyma Komisja Teologów, a gdy oni się wypowiedzą, sprawa trafi do kardynałów i biskupów zasiadających w Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych - opowiada ks. Damian Bednarski, postulator procesu. - Jeżeli i oni pozytywnie wypowiedzą się na temat postaci ks. Machy, sprawa trafi do papieża, który będzie mógł ogłosić ks. Jana błogosławionym.

Ks. Jan Macha urodził się 18 stycznia 1914 roku w Chorzowie Starym. Święcenia kapłańskie przyjął tuż przed wybuchem II wojny światowej w 1939 roku. W czasie wojny podjął się pracy na rzecz rodzin, których bliscy przebywali w więzieniach i obozach koncentracyjnych. Zdobywał dla nich pieniądze, udzielał ślubów w języku polskim, nauczał religii. Zaangażował się w podziemną działalność studentów i harcerzy. Formacja ta działała na kilku polach: wywiadowczym, propagandowym, sanitarnym i charytatywnym.

6 września 1941 roku został aresztowany przez gestapo. Osadzono go w więzieniu mysłowickim. W czasie licznych przesłuchań był torturowany. 17 lipca 1942 roku został skazany na śmierć. "Umieram z czystym sumieniem. Żyłem krótko, ale uważam, że cel swój osiągnąłem. Nie rozpaczajcie! Wszystko będzie dobrze! Bez jednego drzewa las lasem zostanie" - napisał do rodziny kilka godzin przed egzekucją. Wyrok wykonano 3 grudnia 1942 roku w więzieniu przy ul. Mikołowskiej w Katowicach. Proces beatyfikacyjny rozpoczął się 24 listopada 2013 roku.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL