Nowy numer 3/2021 Archiwum

Aleppo dziękuje

2 mln zł. Dokładnie tyle potrzeba do zakończenia akcji „Śląskie dzieciom z Aleppo”. O tym, jak cenna w Syrii jest pomoc Ślązaków, mówił w Katowicach ojciec Firas Lutfi.

To przełożony franciszkańskiego konwentu w Aleppo, pomysłodawca budowy nowoczesnego kompleksu terapeutycznego i sportowego dla dzieci, które ucierpiały podczas trwającej siedem lat straszliwej wojny. Choć działania wojenne w Syrii trwają nadal, dziś w zniszczonym Aleppo jest bezpiecznie. Dzięki powstającemu ośrodkowi, który finansują Ślązacy, syryjskie dzieci będą mogły wrócić do normalności. – W ciągu wojny te dzieci nie mogły się bawić. Nie miały bezpiecznego miejsca ani w szkole, ani w kościele, ani nawet we własnym domu – mówił ojciec Firas Lutfi. Franciszkanin przyjechał do Katowic z wypowiedzianym po polsku „dziękuję” na ustach. W językach włoskim i angielskim apelował jednak o dalszą pomoc.

„Śląskie dzieciom z Aleppo” – akcja, która 5 czerwca miała się zakończyć, zostaje przedłużona. Ale są i dobre wieści – budujący się ośrodek już służy 500 dzieciom. Na razie są to dzieci chrześcijańskie, w przyszłości pomoc od franciszkanów otrzymają też ich rodzice oraz dzieci muzułmańskie. – Podczas wojny wiele z nich straciło rodziców i bliskich. Podam przykład chłopca, na oczach którego zginął jego kolega. Ten chłopak z przerażenia w nocy nie potrafił spać, budził się z krzykiem. Trauma po stracie przyjaciela i strach, jaki w nim pozostał, nie pozwalały mu na naukę. Inna historia dotyczy 14-letniej dziewczyny, która wielokrotnie mówiła mi, że chce popełnić samobójstwo. A to dlatego, że kiedy szła do szkoły, spadła rakieta, a ona nie była w stanie pomóc swojej koleżance – mówił o. Firas. W wychodzeniu z wojennej traumy dzieciom mają pomóc nie tylko rozmowy z psychologami, ale również sport, zabawa, sztuka i teatr.

Jak pomóc Syrii

Na potrzeby akcji swoje konto udostępniła Caritas Archidiecezji Katowickiej: 90 1560 1111 0000 9070 0011 6398. Konieczny jest dopisek: „Śląskie Dzieciom Aleppo”.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama