Nowy numer 3/2021 Archiwum

Prezenty od kard. Dziwisza dla Piekarskiej Pani

W tym roku mija 40. rocznica ostatniego pobytu w Piekarach kard. Karola Wojtyły, późniejszego papieża Jana Pawła II.

Z tej okazji w Krakowie odbyło się spotkanie duszpasterzy piekarskich z kard. Stanisławem Dziwiszem, który Pani Piekarskiej przekazał dary wotywne.

To alba, w której Jana Paweł II sprawował Eucharystię, oraz pas kardynalski abp. Dziwisza. Kard. Karol Wojtyła jako metropolita krakowski przez 13 lat pielgrzymował do Piekar na stanową pielgrzymkę mężczyzn i młodzieńców. Po raz ostatni bazylikę i kalwarię nawiedził w 1978 roku.

Na zakończenie płomiennej jak zawsze homilii, zachęcał: "Idźcie, drodzy bracia i siostry, synowie Boży, z tej piekarskiej kalwarii. Jako synowie Boży postępujcie - w kopalni, na roli, przy warsztacie pracy, w szkole. Bądźcie synami Bożymi, bądźcie mocni w wierze". Kilka miesięcy później został wybrany podczas konklawe na następcę św. Piotra.

Spotkanie kustosza piekarskiego sanktuarium ks. Władysława Nieszporka z wieloletnim kapelanem i sekretarzem papieża, kard. Stanisławem Dziwiszem było okazją  do wspomnienia długiej historii pielgrzymowania biskupów krakowskich do Piekar Śląskich, a także podziękowania kard. Stanisławowi za jego wieloletnią przyjaźń i bliskość z piekarskim sanktuarium.

W 2016 r. kard. Dziwisz w filmie poświęconym Piekarom powiedział: "Gdy patrzę na obraz Matki Bożej Piekarskiej, staje przede mną cały Śląsk. Siła robotników i górników, siła śląskiego ludu (…). Jedynie w Polsce są takie Piekary".

Prezenty od kard. Dziwisza dla Piekarskiej Pani   pas kardynalski kard. Dziwisza archiwum bazyliki piekarskiej W Piekarach znaleźć można także inne pamiątki po świętym papieżu. To tron, na którym siedział w czasie pielgrzymek stanowych, paramenty liturgiczne, stuła i różaniec. W zeszłym roku przy pracach porządkowych odnaleziony został też oryginalny herb kard. Wojtyły. Wśród wielu zdjęć papieża z piekarskiego wzgórza występuje on właśnie na tle tego herbu.

Prezenty od kard. Dziwisza dla Piekarskiej Pani   archiwum bazyliki piekarskiej
 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama