Chodzi o pomnik żołnierzy Armii Czerwonej w Dąbrowie Górniczej-Łośniu. Wynajęta przez IPN firma miała go rozebrać.
W czwartek 7 czerwca dyrektor katowickiego oddziału IPN Andrzej Sznajder wydał stanowcze oświadczenie w związku z działaniami policji i straży miejskiej z Dąbrowy Górniczej. "Zablokowanie działań IPN odbieramy jako próbę uchylenia się władz samorządowych Dąbrowy Górniczej od obowiązku dekomunizacji przestrzeni publicznej" - napisał.
Na pomniku przy w Dąbrowie Górniczej-Łośniu widać dwóch sowieckich żołnierzy. Czerwonoarmiści panują nad tym miejscem od 1984 roku. Pomnik ufundowała wtedy Huta Katowice. IPN nazywa go "sztandarowym przykładem komunistycznej propagandy, kreującej mit o wojskach sowieckich jako oswobodzicielach Polski".
Gdy w poniedziałek 4 czerwca prace rozbiórkowe dopiero się zaczynały, na miejscu zjawili się funkcjonariusze policji i straży miejskiej. Zażądali okazania pozwolenia na przeprowadzenie rozbiórki lub zgłoszenia w tym zakresie. Nie przyjęli do wiadomości, że w tym konkretnym przypadku nie są one wymagane. W związku z tym pracownicy odstąpili od demontażu.
Pomnik ten nie stoi na gruncie miejskim, lecz należącym do parafii Podwyższenia Krzyża Świętego. Katowicki IPN zawarł więc porozumienie z parafią na temat demontażu pomnika i przewiezienia go do Muzeum Zimnej Wojny w Podborsku na Pomorzu.
W swoim oświadczeniu dyrektor katowickiego IPN Andrzej Sznajder wskazuje: "Z udostępnionej przez parafię korespondencji prowadzonej w tej sprawie z Urzędem Miasta Dąbrowa Górnicza wynika jednoznacznie, że rozbiórka obiektu nie wymaga uzyskania pozwolenia (pismo Zastępcy Naczelnika Wydziału Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej UM w Dąbrowie Górniczej z dnia 27 lutego 2018 r.). Demontaż tego rodzaju obiektów nie wymaga również zgłoszenia, o czym informuje w swoim piśmie p.o. Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia 12 marca 2018 r. (DPR.022.127.2018)".
Pomnik żołnierzy sowieckich zgodnie z ustawą o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego miał zostać usunięty do dnia 31 marca 2018 roku.
IPN nie odstępuje od zamiaru zdemontowania pomnika.