Nowy numer 21/2024 Archiwum

Nie dla "promocji jawnego zła"

Czy słowa oddające chwałę szatanowi popłyną i w tym roku spod Kopca Wyzwolenia? Księża i wierni dekanatu piekarskiego stanowczo się temu sprzeciwiają.

"Kościół kontra młodzież" - taki tytuł artykułu widniał wczoraj na stronie "Dziennika Zachodniego". Czy księża dekanatu piekarskiego, sprzeciwiając się organizacji Metal Doctrine Festival, występują przeciwko młodym fanom muzyki?

Obejmij diabła

Po raz drugi na Kopcu Wyzwolenia w Piekarach planowany jest festiwal zespołów metalowych. Tym razem gwiazdą wieczoru ma być trashmetalowy zespół Kat & Roman Kostrzewski, który powstał w 2004 roku po rozpadzie grupy Kat. W latach 80. i 90. zespół budził oburzenie i smutek wśród osób wierzących bluźnierczymi tekstami. "Obejmij diabła, Kler zawsze z diabłem spał. Świt jak nocny orgazm skrzy rumieńcem słońc" - to między innymi słowa utworu "Szydercze zwierciadło" z 1997 roku.

Nie dla "promocji jawnego zła"   Plakat reklamujący Metal Doctrine Festival 2018 na portalu społecznościowym Facebook W liście otwartym do prezydent Piekar Śląskich Sławy Umińskiej-Duraj proboszczowie dekanatu piekarskiego wyrazili swój sprzeciw wobec występów antychrześcijańskich zespołów pod Kopcem Wyzwolenia - miejscu pamięci o Górnoślązakach, którzy oddali życie za wolność Polski i Śląska.

"Z niepokojem przyjęliśmy wiadomość o planowanym - po raz drugi - dnia 28 lipca br. koncercie, podczas którego wystąpią zespoły prezentujące postawę antychrześcijańską, czy wręcz związaną wprost z kultem demonicznym" - czytamy w liście, dostępnym między innymi na stronie piekarskiej bazyliki.

Księża zapewniają, że nie występują przeciwko żadnemu konkretnemu gatunkowi muzycznemu. "Nie możemy jednak pozwolić i wyrażamy nasz sprzeciw, aby zespół KAT & Roman Kostrzewski, który w jednym ze swych tekstów śpiewa: 'Szatan, Szatan jest panem zła. W nim rozum tkwi i mądrość, mówię wam. Trzy szóstki, szóstki trzy - mój i ludzi znak. Szatan, Szatan, z nim konać, nawet żyć', występował na Kopcu Wyzwolenia. Nie może być społecznej akceptacji dla promocji jawnego zła czy wręcz kultu szatana w mieście, któremu patronuje Matka Boża Piekarska oraz w miejscu uświęconym tradycją historyczną pokoleń".

Pochwała szatana przy krzyżu

Również świeccy sprzeciwiają się organizacji drugiej edycji Metal Doctrine Festival w Piekarach Śl. Powstał komitet społeczny, utworzony między innymi przez radnego Grzegorza Zorychtę, posła PiS Jerzego Polaczka i społecznika Dariusza Kańtocha, przewodniczącego Komitetu Obywatelskiego. Chętni mogą dołączyć swój głos sprzeciwu, podpisując petycję w tej sprawie. Podpisy można składać na listach we wszystkich piekarskich parafiach, a także zbierać indywidualnie. Na stronie bazyliki można znaleźć link do odpowiedniej strony.

Na Facebooku powstał też profil "Stop Satanizmowi", na którym już ponad sto osób wyraziło sprzeciw wobec organizacji "Metal Doctrine Festival 2018".

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy