Nowy numer 3/2021 Archiwum

Śląska rodzina jest tego warta

W Katowicach powołano Radę ds. Rodziny, której zadaniem będzie doradztwo i konsultacje w sprawach społecznych dotyczących rodziny.

Jedenastoosobowy zespół powołał do istnienia wojewoda śląski Jarosław Wieczorek. Na czele rady stanął wicewojewoda Jan Chrząszcz. - Jest bardzo dużo programów, które na co dzień mają pomagać polskiej, śląskiej rodzinie - powiedział. - Dobrze, żeby było takie ciało, które będzie służyło radą wojewodzie, koordynowało pewne rzeczy.

W skład rady weszli samorządowcy, przedstawiciele stowarzyszeń oraz naukowcy, w tym: pełnomocnik wojewody śląskiego ds. rodziny Maria Nowak, prezes Stowarzyszenia Kulturalno-Społecznego "Kahal" w Czyżowicach Witold Kacała, Sebastian Matyjaszczyk z Zespołu Szkół Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Archidiecezji Katowickiej im. Kard. A. Hlonda w Chorzowie, kierownik Zakładu Pracy Socjalnej i Zdrowia Publicznego Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie dr Maria Mirowska, archidiecezjalny doradca życia rodzinnego dr Ewa Porada z Wydziału Duszpasterstwa Rodzin Archidiecezji Katowickiej, prezes Stowarzyszenia Wzajemnej Pomocy "Agape" w Częstochowie Kazimierz Słobodzian, współzałożycielka Centrum Integracji Społecznej w Jeleśni Maria Wisińska-Kurz, prof. Piotr Wróblewski z Instytutu Socjologii Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach i Michał Żurawek, przedstawiciel Katolickiego Stowarzyszenia Rodzin Wielodzietnych im. św. Jadwigi Śląskiej w Jaworznie.

- Niezwykle ważna jest konsultacja i realizacja tych zadań, które możemy przeszczepiać z poziomu samorządu na idee i pomysły rządowe i w drugą stronę, czyli wykorzystywać to, co rząd teraz przekazuje - powiedział jeden z członków rady, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Bielsku-Białej Przemysław Drabek. - Nie zawsze samorządy i osoby związane z organizacjami pozarządowymi mają świadomość, z jakich narzędzi można korzystać przy wspieraniu rodziny. Takie ciało, taka rada daje możliwość konsultacji, wymiany myśli i rozwoju tych wszelkich działań.

Przewodniczący gremium dodał, że liczy na inicjatywę członków rady i pomysły, które mogą być realizowane w województwie śląskim, a nawet przenoszone na całą Polskę. - Mimo, że w tej sprawie zrobiono już naprawdę bardzo dużo, to wciąż musimy dążyć do doskonałości i poprawy, bo śląska rodzina jest tego warta - powiedział.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama