Nowy numer 42/2019 Archiwum

Meteo u urszulanek

Stacja meteorologiczna wyrosła na dziedzińcu Zespołu Szkół Urszulańskich w Rybniku. Dane, które zbiera, można już na bieżąco podglądać w internecie.

Na pomysł umieszczenia stacji meteorologicznej w szkolnym ogrodzie wpadł jeden z uczniów, Jakub Rybok z II B urszulańskiego liceum ogólnokształcącego.

W styczniu siostra dyrektor ogłosiła, że można zawalczyć o pieniądze z młodzieżowego budżetu partycypacyjnego miasta Rybnik. Stanowi on część budżetu miasta. Szkoła, która przygotuje najciekawszy projekt, miała otrzymać na jego realizację 10 tys. zł.

Chodziło o projekt, który będzie wpływał na poszerzanie horyzontów uczniów i który poprawi warunki ich nauki. – Akurat na geografii przerabialiśmy tematy związane z klimatologią i przewidywaniem pogody. Zainteresowało mnie to – wyjaśnia Jakub.

W przygotowanie tego projektu zaangażowało się kilkunastu uczniów z drugich klas urszulańskiego liceum. Pracowali pod opieką Katarzyny Szwedy, nauczyciela geografii. I pracowali tak dobrze, że ich projekt zwyciężył.

Na dziedzińcu pomiędzy budynkami szkolnymi wyrósł więc ogródek meteorologiczny z termometrami, deszczomierzami, higrometrem do pomiaru wilgotności, barometrem do pomiaru ciśnienia... Jest też miernik ph gleby i termometr, który mierzy jej temperaturę na wybranej głębokości.

– Mamy też automatyczną stację pogody – Maciej Dyrda z II B wskazuje białe urządzenie z obracającym się wiatromierzem. – Stacja przekazuje dane pogodowe drogą radiową do konsoli – tłumaczy. Z konsoli dane trafiają na stronę internetową.

To jedyna stacja meteorologiczna w ścisłym centrum Rybnika. Dane, które zbiera, są już dostępne na stronie urszulanki.rybnik.pl w zakładce "Pogoda w stacji UrsusMeteo".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL