Nowy numer 38/2021 Archiwum

50 lat śląskiej Alma Mater

W Sejmiku Województwa Śląskiego odbyła się uroczysta sesja z okazji 50-lecia Uniwersytetu Śląskiego. - To ostatni, najbardziej intensywny etap świętowania jubileuszu tej uczelni - mówił prof. Andrzej Kowalczyk, rektor UŚ.

Pół wieku to niby niewiele. Śląskiej Wszechnicy daleko do najstarszych uniwersytetów Starego Kontynentu, jak Bolonia czy Paryż. Ale - jak podkreślił prof. Tadeusz Sławek, rektor UŚ w latach 1996-2002 - uniwersytet to jedna z największych instytucji Europy. Dodał, że "jeżeli pod weźmiemy pod uwagę długotrwałe marzenia o tym, żeby uczelnia tu powstała, to te 50 lat to bardzo wiele".

O historii najstarszej śląskiej uczelni, jej misji i nowych wyzwaniach mówili jej rektor Kowalczyk i jego poprzednicy. Ten pierwszy zaznaczył, że uczelnia musi reagować na zmiany dokonujące się na Śląsku, bo ten "z krainy węgla i stali stał się przestrzenią intelektualną".

W swoich wypowiedziach rektorzy uczelni przypominali o misji uniwersytetu. O tym, że kształci i formuje. Że służy społeczeństwu obywatelskiemu. I że pozostawia po sobie dwojakie dziedzictwo - pisane, w postaci publikacji, i to niepisane - etos i wartości.

Rektor Kowalczyk jest przekonany o wielkim potencjale ludzkim uniwersytetu i przydatności dla społeczeństwa kształconych tam elit. I dlatego do władz samorządowych zaapelował o jeszcze większe nakłady na badania naukowe. Za dotychczasowe dziękował.

Obecny na sesji abp Wiktor Skworc tłumaczył, dlaczego uniwersytet jest "nasz". - Bo wszyscy w jakimś stopniu się z nim identyfikujemy - wyjaśnił. Śląskiej Wszechnicy życzył, by dalej służyła społeczeństwu i Śląskowi. Także dlatego, że we współczesnym świecie nadal toczy się spór o człowieka.

Duchowny przywołał też słowa św. Jana Pawła II o Katolickim Uniwersytecie Lubelskim: "Uniwersytecie! Służ Prawdzie! Jeżeli służysz Prawdzie - służysz Wolności. Wyzwalaniu Człowieka i Narodu. Służysz Życiu!". Odnosząc je do Uniwersytetu Śląskiego, metropolita katowicki zaapelował: - Uniwersytecie! Służ dalej prawdzie, człowiekowi, społeczeństwu, życiu, wolności, naszej małej ojczyźnie!

Koncert galowy z okazji 50. rocznicy powstania Uniwersytetu Śląskiego odbędzie się 9 czerwca w sali koncertowej Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama