Nowy numer 38/2021 Archiwum

Dłuższa droga do wolności

W 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości i w 97 lat po zakończeniu III Powstania Śląskiego przypominamy, co o Śląsku i Ślązakach powiedzieli katowiccy biskupi podczas męskich pielgrzymek stanowych do Piekar.

Zachowanie pokoju

Bp Herbert Bednorz

Jesteśmy Kościołem otwartym na wszystko, co jest ważne i wielkie. Nie zamykamy się, nie odcinamy się od tego, co bolesne i wstydliwe. Chcielibyśmy to zmienić, i to w sposób pokojowy. A to ma być dla nas prawdą zasadniczą: zachowanie pokoju zewnętrznego i wewnętrznego w całej Polsce, ale to nie znaczy, że milczeć będziemy na wszystko, co się dzieje. To mogłoby tylko sytuację pogorszyć i doprowadzić do stałego, powolnego wzrostu napięcia społecznego (…). Razem z całym episkopatem Polski wysuwam sprawę zniesienia stanu wojennego, przywrócenia swobód obywatelskich, zwolnienia więźniów skazanych w związku z wprowadzeniem stanu wojennego, puszczenia w niepamięć czynów kwalifikowanych w związku ze stanem jako naruszające porządek prawny oraz przywrócenia na stanowiska pracy osób zwolnionych z niej ze względu na swoje przekonania (29 maja 1983 r.).

Istotne wartości

Abp Damian Zimoń

Kiedy w tym roku wspominaliśmy 75. rocznicę III Powstania (Śląskiego – przyp. red.) ku wolności i sprawiedliwości tej ziemi, na nowo dostrzegliśmy, że nasze drogi do wolności były drogami odpowiedzialności. I my w poczuciu tej odpowiedzialności patrzymy na naszą codzienność i mówimy jako Kościół o tym, co budzi niepokój (…).

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama