Nowy numer 37/2021 Archiwum

Śląsk to górnictwo, elektromobilność, rekultywacja…

- Rząd będzie się starał o pokaźne środki unijne na rekultywację terenów pokopalnianych i poprzemysłowych na Śląsku - zapowiada wiceminister Grzegorz Tobiszowski.

Grzegorz Tobiszowski: Przyszłość Śląska? Górnictwo, elektromobilność, rekultywacja… (15.05.2018)
Radio eM

Sekretarz stanu w ministerstwie energii, Grzegorz Tobiszowski podziękował wszystkim zaangażowanym w akcję ratunkową w kopalni "Zofiówka". Zauważył, że takie zdarzenia, jak śmierć górników w Jastrzębiu, rodzą pytania o sens wydobywania węgla, ale podkreślił, że węgiel kamienny i brunatny to konieczność dla naszej gospodarki. Tylko dzięki wydobywaniu tych surowców jesteśmy niezależni - mówił wiceminister Grzegorz Tobiszowski w studiu Radia eM na Europejskim Kongresie Gospodarczym, odbywającym się w Katowicach. Wyraził opinię, że w związku z tym województwo śląskie będzie z jednej strony wciąż obszarem wydobycia węgla, a z drugiej będzie miejscem zmieniającym się. Będzie jednym z tych województw, w których będzie wprowadzana elektromobilność. Tu także będą rozwijane nadal techniki informatyczne. Śląskie uczelnie i instytucje będą rozwijać nowoczesne rozwiązania w zakresie górnictwa, tak aby można je było eksportować za granicę. Już teraz zagraniczne firmy pytają Polaków o nasze know-how z dziedziny górnictwa. Minister spotkał się w tej sprawie na kongresie z przedstawicielami górnictwa w Indiach.

Grzegorz Tobiszowski zapowiedział też starania o duże środki unijne na program rekultywacji terenów pokopalnianych i poprzemysłowych. Powiedział, że już teraz są inwentaryzowane, będą także porządkowane sprawy własnościowe. Celem jest przygotowanie ich jako terenów atrakcyjnych dla inwestorów.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama