Nowy numer 7/2019 Archiwum

O ojczyźnie w Katowicach

Na Wydziale Teologicznym trwa konferencja o obywatelskości i patriotyzmie. Spotkanie rozpoczęli m.in. abp Wiktor Skworc oraz Jarosław Gowin.

To kolejna już konferencja zorganizowana przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz radę do spraw Społecznych Konferencji Episkopatu Polski w roku 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W poniedziałek spotkanie odbywa się w miejscu szczególnym na mapie Polski - w stolicy Górnego Śląska, w Katowicach.

Konferencja w auli Wydziału Teologicznego UŚ zgromadziła ludzi nauki, Kościoła i polityki. Wśród nich nie zabrakło abp. Wiktora Skworca oraz Jarosława Gowina, wiceprezesa Rady Ministrów oraz ministra nauki i szkolnictwa wyższego. Obecnym w auli wydziału zdradził on, że dorobek naukowy Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego został uhonorowany przyznaniem mu kategorii A.

Abp Wiktor Skworc przypomniał niełatwą historię Górnego Śląska   Abp Wiktor Skworc przypomniał niełatwą historię Górnego Śląska Joanna Juroszek /Foto Gość W swoim przemówieniu abp Skworc wyraził nadzieję, że w 2022 r., czyli w 100. rocznicę powrotu Górnego Śląska do Macierzy, zostanie otwarty górnośląski panteon. To rodzaj ścieżki edukacyjnej w podziemiach archikatedry Chrystusa Króla, która upamiętniać będzie ważnych Ślązaków. Wśród nich metropolita katowicki wymienił Wojciecha Korfantego, kard. Augusta Hlonda, Henryka Sławika, bp. Stanisława Adamskiego czy ks. Franciszka Blachnickiego. 

- Pokolenia Górnoślązaków, w tym pokolenia naszych dziadków i rodziców, dobrze znały treść pojęcia obywatelskości i patriotyzmu, co wyrażało się darem ofiarnej pracy, poczuciem obowiązku i lojalności wobec państwa. A nade wszystko pielęgnowaniem życia rodzinnego i rodziny jako miejsca przekazywania wiary i wartości, kultury, tradycji i pamięci historycznej. Ta ostatnia z kolei manifestowała się w przestrzeni publicznej obchodami rocznic kolejnych powstań śląskich, upamiętnieniem ofiar Tragedii Górnośląskiej i śmierci dziewięciu górników z kopalni "Wujek", którzy w geście solidarności stanęli w obronie współbraci, praw związkowych i wolności ojczyzny - przypomniał metropolita katowicki.

Abp Wiktor Skworc mówił także o roli duchownych w Kościele na Górnym Śląsku oraz o pielgrzymkach stanowych do Piekar Śląskich.

- Serdecznie dziękuję wszystkim organizatorom i prelegentom za zaangażowanie, za poświęcony czas - ostatecznie dla sprawy ojczyzny. Oby nasz namysł i słowa wypowiadane z miłością Ojczyzny, w trosce o ojczysty dom, głęboko zanurzone w historii minionego 100-lecia, przyniosły dziś i w przyszłości obfity plon obywatelskich, prospołecznych i patriotycznych postaw, a ostatecznie odnowiony dekalog dla Polski na kolejne stulecia. Szczęść Boże! - zakończył swoje wystąpienie.

Jarosław Gowin w swoim wystąpieniu nawiązywał do nauczania Jana Pawła II   Jarosław Gowin w swoim wystąpieniu nawiązywał do nauczania Jana Pawła II Joanna Juroszek /Foto Gość Jarosław Gowin mówił o tym, że w obecnym świecie każdy ma mieć swój model patriotyzmu oraz obywatelskości. Obecnym w auli przyznał się, jaka tradycja jest jemu najbliższa. - Dla mnie osobiście najważniejsza tradycja to ta, na którą wskazywał Jan Paweł II, tradycja Polski jagiellońskiej. (...) To była Polska wielu kultur, wielu narodów, wielu religii, Polska tolerancyjna i równocześnie Polska patriotyczna i przywiązana do swoich chrześcijańskich korzeni - obrazował.

- Patriotyzm jest drogą do uporządkowanej miłości społecznej - dodał nieco później, cytując papieża Wojtyłę.

Najważniejszym wystąpieniem podczas konferencji był wykład ks. prof. Jerzego Szymika. Najważniejsze fragmenty jego wystąpienia opublikujemy w papierowym wydaniu "Gościa Niedzielnego" na 27 maja.

Konferencję "Myśląc Ojczyzna… Obywatelskość i patriotyzm w setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę" na bieżąco obserwować można dzięki transmisji online dostępnej TUTAJ.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL