Reklama

    Nowy numer 12/2023 Archiwum

Eucharystia poprzedzająca debatę o niepodległości

Eucharystią w katowickiej katedrze rozpoczęła się konferencja naukowa poświęcona 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości

Metropolita katowicki abp Wiktor Skworc przewodniczył w niedzielę wieczorem Eucharystii inaugurującej w Katowicach konferencję naukową „Myśląc Ojczyzna… Obywatelskość i patriotyzm w setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę”. W homilii podkreślał trudną drogę Polski do niepodległości.

- Droga do odzyskania przez naród polski swego niepodległego i suwerennego państwa wiodła nie tylko poprzez walkę zbrojną, wysiłki polityczne, dyplomatyczne i pozytywistyczną pracę kilku pokoleń Polaków, ale przede wszystkim przez miłość do Boga i bliźniego, wytrwałą wiarę oraz modlitwę – mówił abp Skworc podczas homilii w katowickiej katedrze.

Hierarcha przypomniał także, że „do swoistej rewolucji moralnej doszło na ziemiach polskich od lutego do października 1861”. Jako jej elementy wymienił liczne nabożeństwa i procesje patriotyczne połączone ze śpiewem pieśni „Boże, coś Polskę”.

- W Królestwie Polskim, na Litwie, Białorusi i Ukrainie oraz na ziemiach polskich pod zaborem pruskim (Wielkopolska, Pomorze Gdańskie) tłumy Polaków gromadziły się na Mszach świętych o charakterze patriotycznym, zamawianych przez nieomal wszystkie grupy społeczne i zawodowe w intencji Ojczyzny i jej pomyślności. Po raz pierwszy w dziejach narodu polskiego tak mocno wyraził on zarazem w formie religijnej, jak i pokojowej wolę suwerennego istnienia– mówił.

Metropolita katowicki stwierdził także, że sprawa niepodległości została wymodlona, wypracowana i wywalczona przez Polaków, „którzy najpierw stali się wewnętrznie wolnymi, ugruntowanymi w wierze i odpowiedzialnymi za rodzinę i rodzinę narodu”.

Konferencja „Myśląc Ojczyzna… Obywatelskość i patriotyzm w setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę” jest częścią projektu „Polonia Restituta. Dekalog dla Polski w 100-lecie odzyskania niepodległości”, w którego realizację włączyła się Rada Społeczna Konferencji Episkopatu Polski. Jest to 10 ogólnopolskich naukowych konferencji tematycznych podejmujących kluczowe dla społeczeństwa zagadnienia z zakresu szeroko rozumianego życia publicznego, gospodarczego, politycznego, społecznego i kulturalnego.

PRZECZYTAJ HOMILIĘ KSIĘDZA ARCYBISKUPA

ZOBACZ GALERIĘ

ZOBACZ TRANSMISJĘ MSZY ŚWIĘTEJ

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy