Reklama

    Nowy numer 12/2023 Archiwum

Śląska Partia Regionalna zarejestrowana

Tworzą ją m.in. Henryk Mercik, Ilona Kanclerz, Janusz Dubiel i Piotr Snaczke. Regionaliści związani głównie z RAŚ szykują się do wyborów samorządowych.

Głównym ich celem ma być zdobycie miejsc w sejmiku. Proces rejestracji partii w Sądzie Okręgowym w Warszawie trwał 181 dni.

Liderami partii są m.in. Henryk Mercik, członek Zarządu Województwa Śląskiego, wiceprzewodniczący Ruchu Autonomii Śląska, oraz Ilona Kanclerz, pochodząca z Katowic projektantka mody, twórczyni multimedialna i doktor sztuki. Wcześniej związana była z PSL oraz Nowoczesną.

- Program Śląskiej Partii Regionalnej opiera się na czterech filarach: samorządności, dialogu, innowacyjności i tożsamości - mówi Ilona Kanclerz.

Liderzy partii krytykują m.in. rządowy program Mieszkanie Plus czy Program dla Śląska. Przedstawiają swoje propozycje programowe: m.in. 3 x 1% VAT dla samorządów, program Śródmieście+, projekt regionalnego systemu gospodarki odpadami, nowe rozwiązania w systemie edukacji czy projekt kolei aglomeracyjnej.

"Śląska Partia Regionalna jest organizacją skupiającą środowiska śląskie. W sferze naszych zainteresowań i działań pozostaje praca na rzecz Śląska, jego mieszkańców, jego rozwoju i rozwiązania dotąd niezałatwionych spraw i problemów. Tworzymy program dla Śląska. Chcemy decydować o losie naszego regionu, jego przyszłości, gdyż najlepiej znamy jego mocne i słabe strony" - piszą na swojej stronie.

- To kolejny pomysł wyłączenie na wybory, nowe opakowanie czegoś, co już znamy - ocenia Jerzy Polaczek, pochodzący z Piekar Śląskich poseł PiS i wieloletni samorządowiec.

- Z punktu widzenia Śląska nie jest to - moim zdaniem - propozycja, która ma w sobie jakąś dojrzałość. To kopiuj wklej pewnych postulatów politycznych, które występowały w ostatnich latach i są już znane - dodaje, wyjaśniając, że głównie chodzi tu o Ruch Autonomii Śląska.

- Ja mam jedno życzenie, ale to jest życzenie dla Górnego Śląska, aby z faktu powstania tej partii dla Śląska wynikały tylko dobre rzeczy. Wszyscy znamy to zdanie: po owocach ich poznacie - mówi o partii Grzegorz Franki, prezes Związku Górnośląskiego i wiceprzewodniczący katowickiej PO. Wcześniej był on także jednym z liderów tej tworzącej się regionalnej partii.

Śląską Partię Regionalną zaprasza on także, by pokazała nowe twarze.

Przypominamy Rozmowę Poranka Radia eM przeprowadzoną 3 kwietnia z Iloną Kanclerz. To jedna z tych "nowych twarzy regionalistów", którą w pewnym momencie partia ogłosiła swoją kandydatką na prezydenta Katowic:

Ilona Kanclerz: W Katowicach jest dużo do zrobienia (03 04 2018)
Radio eM

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy