Nowy numer 42/2019 Archiwum

Zbadają wypadek na "Zofiówce"

Komisja, która przyjrzy się okolicznościom wypadku zbiorowego w kopalni "Borynia-Zofiówka-Jastrzębie", rozpoczęła działalność.

Jej pierwsze posiedzenie odbyło się w środę 9 maja w siedzibie Wyższego Urzędu Górniczego w Katowicach. W skład komisji wchodzi 17 osób - naukowcy z wyższych uczelni górniczych oraz przedstawiciele nadzoru górniczego. Ich zadaniem jest określenie przyczyn wypadku zbiorowego na „Zofiówce”.

Naukowcy będą też oceniać akcję ratowniczą. Jak powiedział w środę dziennikarzom Zbigniew Rawicki, przewodniczący komisji i dyrektor departamentu górnictwa WUG, chodzi również o opracowanie zaleceń, żeby do podobnych wydarzeń nie dochodziło w przyszłości.

Komisja ma m.in. ocenić, czy będzie możliwość kontynuacji robót w rejonie, w którym doszło do wypadku. A jeśli dojdzie do wniosku, że wznowienie prac w tym miejscu jest niemożliwe - zajmie się sposobem ewentualnego zabezpieczenia rejonu.

- To było pierwsze spotkanie komisji - tłumaczył Zbigniew Rawicki. Marcin Iciek /Radio eM

Komisja powołana przez prezesa WUG zajmuje się aspektami technicznymi tego wypadku. Niezależnie od niej przyczyny wypadku będzie też badać Okręgowy Urząd Górniczy w Rybniku - m.in. na podstawie takiej dokumentacji, jak plan ruchu zakładu górniczego, projekty techniczne czy instrukcje prowadzenia robót.

- Na tę chwilę trudno jest odpowiedzieć, czy prace były prowadzone zgodnie czy niezgodnie [z tymi dokumentami]. To będzie przedmiotem analizy prowadzonej przez dyrektora Okręgowego Urzędu Górniczego w Rybniku - zapowiedział Zbigniew Rawicki.

- Komisja zajmie się technicznymi aspektami wypadku - mówił Zbigniew Rawicki. Marcin Iciek /Radio eM

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL