Nowy numer 42/2019 Archiwum

Order Orła Białego dla Ślązaka

W sobotę 5 maja w Ambasadzie RP przy Stolicy Apostolskiej otrzymał go ukochany biskup Polonii i pasterz Polaków na całym świecie abp Szczepan Wesoły.

O takim człowieku mówi się „obywatel świata”. W kategoriach narodowych – gorący patriota, kościelnych – niestrudzony pielgrzym w poszukiwaniu zagubionych, a w kategoriach politycznych – ambasador Polski w najlepszym tego słowa znaczeniu – tak powiedział o nim przed kilkoma laty ks. prof. Jerzy Myszor.

Psuć się od dołu

Jego życie i posługa biskupia są wyjątkowe. Nie miał pałacu biskupiego i kurii ani księży podlegających jego jurysdykcji. Nie znał nawet dokładnej liczby swoich podopiecznych. Latał za nimi po całym świecie. I pewnie dlatego jako biskup bardziej znany jest wśród polskiej emigracji niż w swojej ojczyźnie.

Zwykł mawiać, że lepiej, gdy człowiek psuje się od dołu niż od góry. Obecny stan zdrowia nie pozwala mu już ani na dalekie podróże samolotem, ani na długie spacery po Rzymie. Szkoda, że już nie można na niego natrafić przy Circo Massimo czy rzymskim Koloseum z zaciśniętym w pięści różańcem. Jeszcze niedawno przy ostrym słońcu cień jego przygarbionej sylwetki odbijał się na antycznych zabudowaniach Wiecznego Miasta.

W niemieckiej armii

Przez ponad 20 lat był rektorem kościoła św. Stanisława przy via delle Botteghe Oscure w Rzymie. Zawsze dużo czytał. Bacznie śledził bieżące wydarzenia z życia Kościoła.

« 1 2 3 4 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL