Nowy numer 42/2019 Archiwum

Górnicy z Zofiówki żyją!

Nawiązano kontakt z uwięzionymi po tąpnięciu górnikami. Wszyscy żyją!

Dziś o 10.55 nastąpiło silne tąpnięcie w okolicach Jastrzębia-Zdroju. Był to wstrząs w kopalni Zofiówka.

Tąpnięcie miało miejsce w chodniku przyścianowym na głębokości 900 m. Jak podaje Katarzyna Jabłońska-Bajer, rzecznik prasowy Jastrzębskiej Spółki Węglowej, o godzinie 11.25 w kopalni rozpoczęła się akcja ratunkowa. Do pracy ściągani byli wszyscy ratownicy z dyżurów, a zjazd na dół na godz. 12:00 został całkowicie wstrzymany.  

Na miejscu jest osiem zastępów ratowników górniczych. Górników wycofywano z chodników H2 i H4, gdzie, według informacji Wyższego Urzędu Górniczego, nastąpił wstrząs. Z 11 górników przebywających pod ziemią 4 zostało ewakuowanych, jednak 7 pozostaje uwięzionych. Akcja była utrudniona przez duże stężenie metanu, obecnie spadło ono do 40 procent i utrzymuje się na tym poziomie. Po kilku godzinach udało się nawiązać kontakt z górnikami. Wszyscy żyją! Ratownicy dotarli do dwóch z nich. Są ranni, ale przytomni. Mogą samodzielnie oddychać, ale nie poruszać się. Będą wynoszeni na noszach.

Wstrząs miał prawdopodobnie siłę ok. 4 stopni w skali Richtera. Był odczuwalny także w innych miastach, m.in. w Żorach i Wodzisławiu Śląskim. W Jastrzębiu na dwóch ulicach zostały uszkodzone bloki mieszkalne, jednak nie na tyle, by była potrzebna ewakuacja mieszkańców.  

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

 • gosia
  05.05.2018 13:53
  Nic nie czułam, żadnego wstrząsu, mieszkam ok 5 km od kopalni , o jedenastej gotowałam obiad i gdyby nie wiadomość w internecie nie wiedziałabym o żadnym wstrząsie.
 • GKS1962
  05.05.2018 14:25
  Gosia kiedy był wstrząs pod ostrawą 10 km pod ziemią to w samych Czechach nie był tak odczuwalny jak w Polsce. wstrząsy tak rozchodzą się pod warstwami ziemi że często nad samym epicentrum nie są odczuwalne. ja mieszkam w Gołkowicach i miałem wrażenie jakby mi dom miało zawalić.
  doceń 2
 • zdziwiona
  05.05.2018 15:29
  Szkoda, że problemach osób niepełnosprawnych nie zareagowaliście z taką samą szybkością jak w przypadku wypadku w kopalni. Górnicy jednak mają w Polsce ogromną siłę i poklask. Niepełnosprawni? To tylko inwalidzi...
  doceń 8
 • Zadziwiony
  05.05.2018 20:50
  Ty Zdziwiona! Ty to dziwna jesteś, nie siedzisz w sejmie? Tacy jak Ty właśnie w takich momentach uzewnętrzniają swoje frustracje jak :niepełnosprawni też są, więcej osób ginie na budowach, na drogach, na wojnie... Zero empatii tylko egoizm...
  doceń 16

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL