Nowy numer 22/2023 Archiwum

Będą podwyżki w PGG

Zarząd Polskiej Grupy Górniczej porozumiał się ze związkowcami. Płace górników PGG wzrosną o ponad 7 procent.

Do porozumienia doszło w poniedziałek 23 kwietnia.

Związkowcy domagali się pierwotnie podwyżki w wysokości 10 procent. Grozili, że w razie fiaska negocjacji, w środę 25 kwietnia przeprowadzą w kopalniach PGG dwugodzinny strajk ostrzegawczy.

Polska Grupa Górnicza w tym roku przeznaczy na tę siedmioprocentową podwyżkę 280 mln zł. W przyszłym roku jej koszt przekroczy 300 mln zł.

Zarząd PGG ustalił też ze związkowcami powrót do wypłacania 14. pensji. Jej wysokość będzie jednak częściowo uzależniona od wykonania planów wydobywczych przez kopalnie.

Po zawarciu porozumienia górnicze związki zawodowe odwołały zapowiadany na środę strajk.

Tomasz Rogala, prezes PGG, powiedział dziennikarzom, że strony spotkały się "w połowie" między pierwotnymi żądaniami strony społecznej i propozycjami zarządu. - Jest to bezpieczny korytarz, gwarantuje to realizowanie przez spółkę inwestycji. Pierwszy kwartał dla firmy był bardzo dobry, w związku z tym jesteśmy przekonani, że będziemy w stanie to zrealizować - powiedział. - Strona społeczna zrozumiała i zaakceptowała to, że procesy inwestycyjne, to wszystko, co jest najbardziej istotne i ważne dla spółki, również wymaga uwzględnienia w tym procesie - dodał.

Podwyżki będą wprowadzone od 1 kwietnia.

Jak poinformował szef Solidarności w PGG Bogusław Hutek, pracownicy zatrudnieni pod ziemią w wyrobiskach zyskają 32 zł na dniówkę (wobec pierwotnej propozycji zarządu 20 zł, związków 40 zł), pozostali pracownicy zatrudnieni pod ziemią - 30 zł (zarząd proponował 15 zł, związki 30 zł). Pracownicy zakładów mechanicznej przeróbki węgla mają dostać 28 zł (zarząd chciał początkowo 15 zł, związki 25 zł), a pozostali pracownicy powierzchni 18 zł (zarząd chciał 10 zł, związki 20 zł). - Pracownik w wyrobiskach dostanie ok. 470 zł miesięcznej podwyżki netto, pracownik poza wyrobiskami 440-450 zł netto, pracownik zakładu przeróbczego ok. 400 zł netto, a pozostali pracownicy niecałe 280 zł netto - wyliczał.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast