Reklama

Nowy przewodniczący Kapituły Katedralnej

Został nim ks. dr Łukasz Gaweł, proboszcz katowickiej katedry.

Metropolita katowicki abp Wiktor Skworc przewodniczył w środę 18 kwietnia zebraniu Rady Kapłańskiej. W jej trakcie wręczył nominację na przewodniczącego (prepozyta) Kapituły Katedralnej ks. Łukaszowi Gawłowi, proboszczowi parafii katedralnej pw. Chrystusa Króla w Katowicach. Na tym urzędzie zastąpi on wieloletniego przewodniczącego ks. prał. Alfreda Wlokę. Zastępcą przewodniczącego został ks. Jerzy Lisczyk, a sekretarzem ks. Adam Brzyszkowski.

Katowicka Kapituła Katedralna została powołana 22 stycznia 1926 roku bullą papieża Piusa XI Divina disponente clementia. Według obecnych norm prawa kanonicznego stanowi ona kolegium kapłanów, którego zadaniem jest sprawowanie bardziej uroczystych czynności liturgicznych w kościele katedralnym.

Obecnie w skład kapituły wchodzi 12 kanoników gremialnych oraz 57 honorowych. W samej kapitule występują następujące urzędy: przewodniczącego, zastępcy przewodniczącego, kanonika penitencjarza oraz sekretarza. Kadencja przewodniczącego, jego zastępcy i sekretarza trwa sześć lat.

Kanonicy mają także swój własny strój, który mogą nosić wyłącznie na terenie archidiecezji katowickiej zarówno podczas uroczystych celebracji w kościele katedralnym, jak i podczas celebracji mających miejsce na terenie archidiecezji. Na sam strój chórowy składa się czarna sutanna z fioletową obszywką, fioletowymi guzikami, komża, fioletowa pelerynka z fioletową obszywką i z fioletowymi guzikami oraz pierścień i oznaka kanonicka.

Katowicka Kapituła Katedralna ma wieloletnią tradycję. Należą do niej kapłani szczególnie zasłużeni dla archidiecezji. W sposób szczególny uczestniczą w liturgii sprawowanej w katedrze Chrystusa Króla w uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata, uroczystość poświęcenia kościoła katedralnego, uroczystość św. Jacka, patrona archidiecezji, jak również w rocznicę święceń biskupich arcybiskupa katowickiego. Kapituła bierze także udział w pielgrzymkach stanowych do Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..