Nowy numer 39/2023 Archiwum

Wygrał Wodzisław Śląski

Znamy laureatów diecezjalnego etapu konkursu wiedzy biblijnej. O finał w Katowicach walczyło 65 uczniów pochodzących z różnych miejscowości naszej archidiecezji.

Trójka z nich archidiecezję katowicką reprezentować będzie w Niepokalanowie. To Julia Koźmin z Jaworzna (miejsce trzecie), Adam Żyłka z Katowic (miejsce drugie) i Danuta Komenda z Wodzisławia Śląskiego (miejsce pierwsze).

Do etapu diecezjalnego konkursu zakwalifikowało się 74 uczniów, do Katowic w środę razem ze swoimi katechetami przyjechało 65 z nich. Najpierw czekała ich rywalizacja pisemna, potem - najlepszych - ustna. Pytania, jak podkreślają uczniowie i ich nauczyciele, były bardzo trudne.

Uczniowie biorący udział w tegorocznej edycji konkursu czytają Księgę Psalmów, List do Galatów i List do Filipian, wraz z wprowadzeniami, przypisami, komentarzami oraz słownikiem.

Oto przykładowe pytania etapu ustnego: "W jakiej miejscowości Paweł sprzeciwił się postępowaniu Piotra?", "Na czym polega budowa psalmów w formie akrostychów?", Co dosłownie oznacza termin biskup? Podaj pięć znaczeń", "Jakie podwójne pragnienie dręczy Pawła?" (na podstawie listu do Filipian), oraz: "Komu przekazał w testamencie swoje królestwo Amyntas, ostatni król Galacji?".

Finał Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej pod hasłem "Poczuj radość Ewangelii" odbędzie się 4 i 5 czerwca w Niepokalanowie. Dwie poprzednie edycje konkursu wygrali młodzi z Gliwic. Górny Śląsk ma więc wysokie noty.

Może tym razem na podium uda się stanąć naszej archidiecezji... Młodzi szkół ponadgimnazjalnych mają o co zawalczyć. Zwycięzcy, poza indeksami na kilkanaście kierunków uczelni wyższych w Polsce, w nagrodę pojadą do Ziemi Świętej i do Rzymu.

Organizatorami konkursu jest Katolickie Stowarzyszenie "Civitas Christiana".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast