Nowy numer 15/2024 Archiwum

Spotkanie "Musimy być silne" o znaczeniu wiary w życiu Polek zesłanych do Związku Sowieckiego, Katowice, 19 kwietnia

Spotkanie z cyklu "Przystanek Niepodległość" odbędzie się 19 kwietnia o 17.00 w Przystanku Historia – Centrum Edukacyjnym IPN w Katowicach im. H. Sławika przy ul. św. Jana 10 (III piętro). Prelekcję wygłosi dr Joanna Pakuza. W ramach spotkania odbędzie się promocja jej książki „Życie religijne wygnańców polskich w Związku Sowieckim w latach 1939-1945 na podstawie wspomnień“.

Prof. Jan Wiesław Wysocki pisał o tej książce w recenzji: "Bardzo interesująco podkreślony jest w niej personalny, osobisty, jednostkowy, indywidualny i niepowtarzalny (tak wiele przywołanych cech z pełną świadomością, by dowartościować tę specyfikę) aspekt przeżyć religijnych, ale też ich wymiar wspólnotowy, społeczny. Szczególnego charakteru dodaje temu studium fakt, że Autorka, jako teolog, opatrzyła analizowane teksty wspomnień refleksją teologiczną, starając się wyeksponować ich głębszy sens. Studium łączy w sobie zarówno informacje historyczne, interesujące teksty wspomnień wygnańców, jak i duchowy namysł nad całością badanej literatury źródłowej".

Wydawcą książki jest Fundacja Centrum Badań nad Historią Kościoła (2018). 

Nowy cykl historyczny „Przystanek Niepodległość” trwa w Przystanku Historia – Centrum Edukacyjnym IPN w Katowicach im. H. Sławika. Spotkania, popularyzujące wiedzę na temat wydarzeń historycznych związanych z odzyskaniem w 1918 r. przez Polskę niepodległości, organizowane będą przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Katowicach.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy