Nowy numer 48/2023 Archiwum

Bieg i śpiew dla Polski

Sztafetę Niepodległości spod mogiły 46 legionistów Piłsudskiego w Bydlinie przez Olkusz i Sosnowiec do Jaworzna oraz inne propozycje na 100. rocznicę odzyskania niepodległości ma diecezja sosnowiecka.

Była o tym mowa na konferencji prasowej w sosnowieckiej kurii. Wśród zaprezentowanych tam pomysłów na świętowanie niepodległości Polski jest wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych w Sosnowcu 16 czerwca.

10 tysięcy śpiewników

- Aby zachęcić diecezjan do wspólnego śpiewania, wydrukowaliśmy 10 tys. śpiewników patriotycznych, które są kolportowane w parafiach. W przygotowaniu jest jeszcze kilkadziesiąt egzemplarzy w druku brajlowskim dla osób niewidomych i słabowidzących - poinformował biskup sosnowiecki Grzegorz Kaszak.

Jedną z kluczowych inicjatyw jest konkurs literacko-historyczny "Szkice pamięci. Ocalić od zapomnienia. Rodzinne wspomnienia historyczno-patriotyczne". Biskup Kaszak ma nadzieję, że konkurs przyczyni się do ocalenia od zapomnienia rodzinnych wspomnień walki o niepodległą Polskę. - Dlatego konkurs dedykowany jest do wszystkich diecezjan, którzy pragną podzielić się historiami osób oraz wydarzeń związanych z walką o wolną Ojczyznę - mówił w czasie konferencji prasowej odpowiedzialny za jego organizację ks. Michał Borda.

Uczestnikami tego konkursu mogą być uczniowie szkół oraz dorośli mieszkańcy diecezji sosnowieckiej. Wystarczy przygotować zapis rodzinnych wspomnień historyczno-patriotycznych w dowolnej formie literackiej spisując wspomnienia swoje bądź innego uczestnika wydarzeń, zwłaszcza spośród członków rodziny. Termin nadsyłania prac upływa 15 maja 2018 r.

Bieg spod mogiły

Sztafeta Niepodległości odbędzie się 17 czerwca. Rozpocznie się o 8.00 przy pomniku na mogile 46 legionistów Piłsudskiego na cmentarzu w Bydlinie. Polegli oni w 1914 r. w bitwie pod Krzywopłotami, w której I Brygada Legionów Polskich zatrzymała natarcie wojsk rosyjskich. - Jest to bieg połączony z modlitwą przez miejsca na terenie diecezji sosnowieckiej, w których upamiętniono naszych bohaterów. Trasa przebiegać będzie przez Bydlin, Klucze, Olkusz, Bolesław, Sławków, Sosnowiec-Maczki, by zakończyć się w godzinach popołudniowych na Rynku w Jaworznie - zapowiada biskup Kaszak.

Nie zabraknie też wydarzeń modlitewnych - 9 listopada we wszystkich parafiach odbędą się Zaduszki Patriotyczne z modlitwą za poległych, a 11 listopada w każdej parafii zostanie odprawiona Msza św. za Ojczyznę. 18 listopada w sosnowieckiej katedrze pw. Wniebowzięcia NMP zostanie odprawiona Msza św. w intencji funkcjonariuszy służb mundurowych, urzędników państwowych i samorządowych, którzy poświęcili swoje życie w służbie Bogu, niepodległej Ojczyźnie i społeczeństwu, zakończona Apelem Poległych. Zostanie też wtedy poświęcony pomnik ku ich czci, którego projekt przygotował prof. Czesław Dźwigaj. Pomysłodawcą powstania pomnika jest Komenda Miejska Policji w Sosnowcu.

Z okazji jubileuszu ukażą się też publikacje naukowe przygotowywane z katowickim oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej. - Chcemy pobudzić ducha miłości do Ojczyzny w naszych sercach, a nade wszystko kształtować postawy patriotyczne i obywatelskie u młodego pokolenia - wyjaśnił biskup Kaszak.

W konferencji prasowej uczestniczyli też poseł Ewa Malik, komendant policji z Sosnowca Dominik Łączyk, odpowiedzialni za poszczególne inicjatywy księża Michał Borda i Marek Bigaj, a także prezesi Tauron Polska Energia i Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy