Nowy numer 42/2019 Archiwum

Człowiek człowiekowi…

Julia Łamacz z Sosnowca i Ludwika Gołaszewska-Siwiak z Opola zwyciężyły w IV Ogólnopolskim Konkursie Recytatorskim „W kręgu poezji i prozy lagrowej więźniarek KL Ravensbrück”.

Gala finałowa odbyła się 12 kwietnia w Miejskim Centrum Kultury im. Henryka Bisty w Rudzie Śl. Nagrodą dla wszystkich finalistów oraz ich nauczycieli jest wspólny wyjazd do Miejsca Pamięci KL Ravensbrück oraz Berlina, który organizuje katowicki oddział IPN. W uroczystej gali wzięły udział byłe więźniarki obozów Ravensbrück, Auschwitz oraz w Potulicach, m.in. dr Wanda Półtawska, Kamila Sycz, Irena Cyrankiewicz i Zdzisława Włodarczyk. Na zakończenie gali uczestnicy wysłuchali wykładu dr Wandy Półtawskiej, byłej więźniarki obozu w Ravensbrück, na której dokonywano operacji pseudomedycznych. – Spróbujcie sobie wyobrazić, co czuły dziewczyny w wieku od 14 do 18 lat, które były ładowane na wózek i wiezione na salę operacyjną, nie wiedząc, czy im głowę utną, czy nogę – mówiła dr Półtawska. – To był mój najgorszy dzień podczas tej całej działalności okupacyjnej, który miałam okazję przeżyć. Co może człowiek zrobić człowiekowi...

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL