Nowy numer 42/2019 Archiwum

Archiwum Bogdana

Około 200 rodzinnych dokumentów przekazał IPN-owi Wincenty Pyka, syn i wnuk ludzi, którzy zaznaczyli się w historii Śląska. On sam, podobnie jak dziadek i ojciec, też "siedział" za Polskę.

Wincenty, zwany przez przyjaciół Bogdanem, mieszka dzisiaj w Jaworznie. W tamtejszej Miejskiej Bibliotece Publicznej przekazał swoje domowe archiwum pracownikom katowickiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. W zbiorze jest ponad dwieście interesujących, rodzinnych dokumentów,

Przed 70 laty Wincenty Bogdan Pyka wstąpił do tajnej organizacji antykomunistycznej, założonej przez młodzież z Gimnazjum im. Mickiewicza w Katowicach. Niestety, tuż po tym, jak został jej członkiem, organizację rozbił Urząd Bezpieczeństwa.

Młodzi zdążyli tylko wydrukować partię ulotek. Za sześć dni przynależności do tajnej organizacji 18-letni Bogdan został skazany na 6 lat więzienia. Odsiedział 5 lat, m.in. w więzieniu dla młodocianych w Jaworznie. Naczelnikiem tego więzienia był Salomon Morel, który wcześniej okrył się złą sławą jako szef obozu w Świętochłowicach-Zgodzie.

O dziadkach i rodzicach Wincentego Pyki będzie można przeczytać w najbliższym papierowym "Gościu Katowickim" nr 15 na niedzielę 15 kwietnia, w tekście „Jak babcia Julia pobiła kierownika”.

Więcej o niezwykłych losach samego Bogdana - w tekście Siedzi - normalka.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL