Nowy numer 39/2023 Archiwum

Po pierwsze chronić

– Wykorzystywanie dzieci i młodzieży to nie jest tylko problem Kościoła. To problem społeczny – podkreśla ks. Łukasz Płaszewski, diecezjalny delegat arcybiskupa do spraw ochrony dzieci i młodzieży.

Delegaci ds. ochrony dzieci i młodzieży są dziś w każdej diecezji. Zeszłoroczny „Raport o zagrożeniach bezpieczeństwa i rozwoju dzieci w Polsce. Dzieci się liczą 2017”, na który powołuje się duchowny, pokazuje, że w społeczeństwie polskim aż 12,4 proc. osób doznało jakiejś formy wykorzystywania seksualnego. – To aż co ósme dziecko – alarmuje ks. Płaszewski. Kościół, jako instytucja mająca styczność z najmłodszymi, właśnie dlatego staje odważnie w obronie wszystkich pokrzywdzonych – podkreśla. – Chce być bezpiecznym środowiskiem dla dzieci i młodzieży. Papież Franciszek powtarza często, że mamy być promotorem prewencji i gwarantem bezpieczeństwa – wyjaśnia ks. Płaszewski.

– Jeśli ktoś mnie pyta, czy Kościół ma problem z wykorzystywaniem nieletnich, to zawsze odpowiadam, że niesprawiedliwe byłoby stwierdzenie, że ma, i niesprawiedliwe byłoby powiedzenie, że nie ma – podkreśla kapłan. – Dlatego w Kościele katowickim kładziemy nacisk przede wszystkim na prewencję. Zastanawiamy się, jak zapobiegać niepożądanym sytuacjom w przyszłości. Ale jednocześnie każdą sprawę mającą znamiona wiarygodności, wnoszoną do delegata, traktuje poważnie. Zawsze chcemy dotrzeć do prawdy – tłumaczy. Między innymi na tym polega jego rola. Dodajmy, że każdy przypadek wykorzystywania dzieci i młodzieży na tle seksualnym to rana zadana Kościołowi i konkretnemu człowiekowi. Niezależnie od tego, czy dopuszczą się go osoby duchowne czy świeccy.

Delegatem arcybiskupa do spraw ochrony dzieci i młodzieży w archidiecezji katowickiej ks Łukasz Płaszewski jest od 1 lipca 2017 roku. Na co dzień pracuje też jako sędzia i audytor w Sądzie Metropolitalnym w Katowicach.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast