Nowy numer 09/2024 Archiwum

Zmarł ks. Jerzy Patalong

Był emerytowanym proboszczem w parafii Dobrego Pasterza w Istebnej. Znały go całe pokolenia naszych oazowiczów.

To dlatego, że na terenie tej parafii znajduje się punkt oazowy "Istebna I". Śp. ks. Patalong ostatnie lata swojego życia spędził w budynku, gdzie znajduje się dom rekolekcyjny. Miał 85 lat, z czego 62 przeżył jako kapłan.

Ksiądz Patalong pochodził z Imielina (ur. 6 września 1933 r., zm. 6 kwietnia 2018 r.). Święcenia kapłańskie przyjął 2 grudnia 1956 r. z rąk bp. Herberta Bednorza. Proboszczem w Istebnej został w 1974 r. Tam też pozostał na swojej emeryturze, którą rozpoczął w 2010 r. Do końca pomagał również w pracy duszpasterskiej.

Ks. Patalong po święceniach krótko pracował w parafii św. Józefa w Chorzowie, potem w styczniu 1957 roku został wikariuszem w Zebrzydowicach. Był wikarym także w Jankowicach Rybnickich, potem - w Nowym Bytomiu.

W 1965 r. został administratorem parafii św. Marcina Biskupa i Wyznawcy w Cieszowej, następnie - od 1970 r. - proboszczem w Strzebiniu, k. Koszęcina.

Proboszczem w Istebnej został 1974 r. Dwa lata później został dziekanem dekanatu wiślańskiego, a po reorganizacji diecezji - istebniańskiego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy