Jego pogrzeb odbędzie się w sobotę 7 kwietnia w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Czerwionce.
O 13.00 rozpocznie się modlitwa różańcowa, godzinę później (o 14.00) - Msza św. pogrzebowa. Ks. Kubin miał 83 lata, z czego 58 przeżył jako kapłan. Zmarł w środę 4 kwietnia. Pochowany zostanie w parafii, w której spędził ostatnie lata swojego życia. W Czerwionce mieszkał od 2001 r., gdzie chętnie pomagał duszpastersko aż do dnia swojej śmierci.
Ks. Kubin pochodził z Brzezin Śląskich, był m.in. pierwszym proboszczem parafii w Rybnickiej Kuźni, później - proboszczem w Międzyrzeczu. Wcześniej pełnił m.in. posługę duszpasterza głuchoniemych i ociemniałych na okręg bielski.
Ks. Franciszek urodził się 6 sierpnia 1935 roku. Był synem Wiktora i Marty z domu Sobeczek, miał troje rodzeństwa. W wieku 4 lat musiał uciekać z rodzicami i rodzeństwem przed hitlerowcami. Po powrocie, w wieku 6 lat, wstąpił do szkoły niemieckiej. Nie ukończył jej z powodu zbliżającego się frontu II wojny światowej. Po wyzwoleniu Polski ukończył podstawową szkołę polską w Brzezinach Śląskich.
Miał zamiar od razu wstąpić do Niższego Seminarium Duchownego, ale na przeszkodzie stanęli rodzice, nie wyrażając na to zgody. Przez rok uczęszczał do szkoły rolniczej. W czasie tego roku jego ojciec dostrzegł, że szkoła ta nie odpowiada jego zainteresowaniom. Zdobył więc zgodę rodziców i ostatecznie wstąpił do Niższego Seminarium Duchownego. W czerwcu 1955 roku zdał egzamin dojrzałości i wstąpił do Śląskiego Seminarium Duchownego w Krakowie. Święcenia diakonatu otrzymał 10 kwietnia 1960 roku w Krakowie, a 26 czerwca tego samego roku w Katowicach otrzymał święcenia prezbiteratu z rąk bp. Herberta Bednorza.
Posługę kapłańską rozpoczął od zastępstwa wakacyjnego w parafii w Brzezinach Śląskich, a następnie został skierowany na wakacyjny kurs dla głuchoniemych do Panewnik. 30 sierpnia 1960 roku został wikariuszem parafii św. Marii Magdaleny w Cieszynie oraz kapelanem osób głuchoniemych na okręg cieszyński. W 1963 roku został mianowany kapelanem w Szpitalu Śląskim w Cieszynie. Następnie, od 1965 roku, pracował jako wikariusz parafii św. Mikołaja w Bielsku-Białej i duszpasterz głuchoniemych i ociemniałych na okręg bielski.
Od 1969 roku podobną posługę pełnił w Rybniku w parafii Matki Bożej Bolesnej. W roku 1975, wolą bp. Bednorza, został mianowany rektorem kaplicy Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Rybnickiej Kuźni, będącej częścią parafii Matki Bożej Bolesnej w Rybniku, gdzie miał zorganizować samodzielne duszpasterstwo. W roku 1979 otrzymał tytuł proboszcza oraz zlecenie rozbudowy kaplicy. W 1981 roku został mianowany pierwszym proboszczem powstałej parafii w Rybnickiej Kuźni.
Następnie, w roku 1988, został mianowany administratorem parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Międzyrzeczu, a następnie jej proboszczem w następnym roku. Przez 10 lat (od 1990 roku) pracował jako nauczyciel religii w szkole podstawowej w Międzyrzeczu.
Z końcem lipca 2001 roku został przeniesiony na emeryturę i zamieszkał na terenie parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Czerwionce.