Nowy numer 42/2019 Archiwum

Zmarł ks. Franciszek Kubin

Jego pogrzeb odbędzie się w sobotę 7 kwietnia w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Czerwionce.

O 13.00 rozpocznie się modlitwa różańcowa, godzinę później (o 14.00) - Msza św. pogrzebowa. Ks. Kubin miał 83 lata, z czego 58 przeżył jako kapłan. Zmarł w środę 4 kwietnia. Pochowany zostanie w parafii, w której spędził ostatnie lata swojego życia. W Czerwionce mieszkał od 2001 r., gdzie chętnie pomagał duszpastersko aż do dnia swojej śmierci.

Ks. Kubin pochodził z Brzezin Śląskich, był m.in. pierwszym proboszczem parafii w Rybnickiej Kuźni, później - proboszczem w Międzyrzeczu. Wcześniej pełnił m.in. posługę duszpasterza głuchoniemych i ociemniałych na okręg bielski.

Ks. Franciszek urodził się 6 sierpnia 1935  roku. Był synem Wiktora i Marty z domu Sobeczek, miał troje rodzeństwa. W wieku 4 lat musiał uciekać z rodzicami i rodzeństwem przed hitlerowcami. Po powrocie, w wieku 6 lat, wstąpił do szkoły niemieckiej. Nie ukończył jej z powodu zbliżającego się frontu II wojny światowej. Po wyzwoleniu Polski ukończył podstawową szkołę polską w Brzezinach Śląskich.

Miał zamiar od razu wstąpić do Niższego Seminarium Duchownego, ale na przeszkodzie stanęli rodzice, nie wyrażając na to zgody. Przez rok uczęszczał do szkoły rolniczej. W czasie tego roku jego ojciec dostrzegł, że szkoła ta nie odpowiada jego zainteresowaniom. Zdobył więc zgodę rodziców i ostatecznie wstąpił do Niższego Seminarium Duchownego. W czerwcu 1955 roku zdał egzamin dojrzałości i wstąpił do Śląskiego Seminarium Duchownego w Krakowie. Święcenia diakonatu otrzymał 10 kwietnia 1960 roku w Krakowie, a 26 czerwca tego samego roku w Katowicach otrzymał święcenia prezbiteratu z rąk bp. Herberta Bednorza.

Posługę kapłańską rozpoczął od zastępstwa wakacyjnego w parafii w Brzezinach Śląskich, a następnie został skierowany na wakacyjny kurs dla głuchoniemych do Panewnik. 30 sierpnia 1960 roku został wikariuszem parafii św. Marii Magdaleny w Cieszynie oraz kapelanem osób głuchoniemych na okręg cieszyński. W 1963 roku został mianowany kapelanem w Szpitalu Śląskim w Cieszynie. Następnie, od 1965 roku, pracował jako wikariusz parafii św. Mikołaja w Bielsku-Białej i duszpasterz głuchoniemych i ociemniałych na okręg bielski.

Od 1969 roku podobną posługę pełnił w Rybniku w parafii Matki Bożej Bolesnej. W roku 1975, wolą bp. Bednorza, został mianowany rektorem kaplicy Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Rybnickiej Kuźni, będącej częścią parafii Matki Bożej Bolesnej w Rybniku, gdzie miał zorganizować samodzielne duszpasterstwo. W roku 1979 otrzymał tytuł proboszcza oraz zlecenie rozbudowy kaplicy. W 1981 roku został mianowany pierwszym proboszczem powstałej parafii w Rybnickiej Kuźni.

Następnie, w roku 1988, został mianowany administratorem parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Międzyrzeczu, a następnie jej proboszczem w następnym roku. Przez 10 lat (od 1990 roku) pracował jako nauczyciel religii w szkole podstawowej w Międzyrzeczu.

 Z końcem lipca 2001 roku został przeniesiony na emeryturę i zamieszkał na terenie parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Czerwionce.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL